Ukrayna'daki ateşkes maddelerinin tamamı

Ukrayna'nın doğusundaki savaşı bitirmesk için Minsk'te bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, Donetsk-Luhansk milislerinin askeri sahada kazandıklarının çoğunu geri vermesi anlamına geliyor.
Dış Haberler
Perşembe, 12 Şubat 2015 15:34

Ukrayna'nın doğusunda bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgelerinde devam eden savaş, Minsk'te 4 devlet ve milisler tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasıyla şimdilik durdurulmuş görünüyor.

Anlaşmaya taraf olan devletler Rusya, Fransa, Almanya ve Ukrayna iken, ateşkes maddelerinin Donetsk ve Luhansk milisleri tarafından da kabul edildiği belirtiliyor.

Anlaşma maddeleri şöyle:

1) 15 Şubat'ta, Kiev saatiyle saat 00:00'da başlayacak ateşkes.
2) Ağır silahların çekilmesi. Taraflar, kendilerini ayıran çizgi üzerinde anlaştılar. Milisler, Ocak ayında kazandıkları bölgelerden, Eylül ayındaki pozisyonlarına geri çekilecek. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE), silahların menziline göre, 50 ila 150 km'lik bir güvenli bölgeyi gözleyecek. Geri çekilme, 1 Mart'ta tamamlanmış olacak.
3) OSCE, tarafların anlaşmaya uyup uymadığını tespit için, İHA'ları, uydu görüntülerini ve sahadaki gözlemcilerini kullanacak.
4) Kiev yönetimi ve milisler, milislerin kontrolündeki bölgeleri yeniden Ukrayna'nın yasal çizgisi içerisine çekmek için yapılacak yerel seçimleri müzakere edecek. Kiev, yerinden yönetimi benimseyecek. 
5) Kiev, milisler için genel af çıkartacak.
6) Mahkum takası, tam çekilme tamamlandıktan 5 gün sonra yapılacak. 
7) Savaş mağduru bölgelere insani yardım konvoylarının geçişine izin verilecek. Uluslararası denetim sağlanacak.
8) Kiev, daha önce bağımsızlığını ilan eden bölgelerle olan ekonomik ilişkilerini yeniden kuracak, ücretleri ve banka hizmetlerini yeniden vermeye başlayacak. Hükümetler, kamu hizmetlerinde vergi ve ödemeler için ayrı ayrı yola devam edecek. Bu konu, daha sonra yeniden müzakere edilecek.
9) Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yerel seçimlerin yapılmasının ardından, Kiev, Rusya ile olan sınırları kontrol edecek. Bu geçiş zaman alabilir, bunun için daha geniş kapsamlı bir anayasa reformu gerekecek.
10) Bütün yabancı askerler, ağır silahlar ve paralı askerler Ukrayna'dan çıkacak. Yasadışı silahlı gruplar silahsızlandırılacak, fakat Donetsk ve Luhansk yerel yönetimler kendi yasal milis güçlerini bulundurabilecek.
11) Kiev yönetimi, yıl sonuna kadar geniş kapsamlı bir anayasal reform yapacak, bu reform Donetsk ve Luhansk'a ayrıcalık tanıyarak Ukrayna'yı desantralize edecek. Bu ayrıcalıklar arasında resmi dil, savcı ve hakimlerin yerelden atanması ve Rusya ile münhasır ekonomik ilişkiler de yer alacak.
12) OSCE seçim gözlemcileri, Donetsk ve Luhansk'ta yapılacak seçimleri uluslararası standartlara uygun olup olmadığı hususunda denetleyecek. Seçimlerin tam prosedürü, daha sonraki müzakerelerde belirlenecek.
13) "Üçlü Temas Grubu" (Ukrayna, Rusya ve OSCE) arasındaki görüşmeler yoğunlaşacak.