Ukrayna'da anlaşma sağlanamıyor, sivil kayıplar artıyor

Arabuluculuk görüşmelerinin başarısız olduğu Ukrayna'da, çatışmalar aralıksız devam ederken her gün sivil kayıplar yaşanıyor.
Pazar, 01 Şubat 2015 17:13

Ukrayna'nın doğu kenti Donetsk'de, arabulucuların Cumartesi günü başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerinin ardından, çatışmalar aralıksız sürüyor. Milisler ile Kiev güçleri arasındaki çatışmalar, stratejik bölge Debaltsevo için devam ediyor. Ukrayna hükümeti dün, Belarus'un başkenti Minsk'te düzenlenen Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu toplantısı sonrasında, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini anlaşma için yeterince yetkili isimleri görüşmelere yollamamış olmakla suçlamıştı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri, her gece en az üç sivilin, Kiev bombardımanı nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtiyor. Bölgede, ordunun her gece sivilleri hedef alan, yaklaşık 30 yaylım ateşi açtığı bildiriliyor.

Pazar günü 4 kişinin öldüğü bölgede, son 24 saat içinde 20 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Ria Novosti'ye konuşan bir milis, ordunun kentte panik yaratmak için sivillerin bulunduğu caddelerde çöp kamyonlarını ve sivillerin kullandığı otobüslerin hedef alındığını iddia etti.

Ordunun açtığı ateşte, kentteki bir hastanenin morgunun ve bir okulun yanındaki iki binanın hedef olduğu bildiriliyor. Kiev ise, son 24 saat içinde 13 askerinin öldüğünü duyurdu.

Ukrayna açısından stratejik bir diğe bölge olan Uglegorsk'un ise, Cuma günü itibariyle yerel halk milislerinin eline geçtiği duyurulmuş, Kiev ise iddiayı yalanlamıştı. Debaltsevo hattında ve 8 bin Ukrayna askerinin bulunduğu Uglegorsk'ta, askerlerin destek kuvvetleriyle ilişkisinin kesildiği belirtiliyor.