Türkiye'nin 5 adadaki kıta sahanlığı hakkını resmen Yunanistan'a bıraktığı ileri sürüldü

Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Yalım, Türkiye’nin BM'ye gönderdiği resmi mektupla Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adayı resmen Yunanistan'a terk ettiğini söyledi. Yalım bu düzenlemeyle arama çalışmaları yapan ABD'li Exxon Mobil ile Katar Petroleum'un önünün açıldığını belirtti.
Çarşamba, 17 Nisan 2019 09:13

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, tartışma yaratacak yeni bir iddia ortaya attı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Yalım, “Dışişleri Bakanlığı'ndan büyük skandal” diyerek, Bakanlık'ın 18 Mart'ta Birleşmiş Milletler'e gönderdiği resmi mektupla Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve 5 adadan kaynaklanan 5 boylamlık kıta sahanlığı hakkını resmen Yunanistan'a terk ettiğini söyledi.

Yalım bu düzenlemeyle ABD'li Exxon Mobil ile Katar Petroleum şirketlerinin önünün açıldığını kaydetti.

Yalım şu ifadeleri kullandı:

"– Bu düzenleme ile arama çalışmaları yapan Amerikan Exxon Mobil ve Katar Petroleum şirketlerinin önü açıldı.

– Mektupta kıta sahanlığının güney sınırı Türkiye ve Mısır arasındaki orta hat olarak belirlenmiş. Hukuka göre güney sınırı hem bu hat hem de Türk-Libya Orta Hattı olmalı.

– Kıta sahanlığının 28 derece doğu boylamının batısındaki kısmının ilgili devletlerle belirleneceği belirtilmiş. Bu söylemle Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia ve Dionisades adalarından kaynaklanan 5 boylamlık kıta sahanlığı hakkı Yunanistan'a bırakılmış."