Trump 'o... çocuğu' demişti, NFL'den açıklama geldi: 'Talihsiz bir saygı eksikliği'

Trump'ın "o... çocuğu" diyerek küfür ettiği ABD'li futbolcular adına NFL'den açıklama geldi: "Talihsiz bir saygı eksikliği"
Dış Haberler
Cumartesi, 23 Eylül 2017 20:31

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Futbol Ligi (NFL) yöneticilerini, ABD ulusal marşı sırasında protesto haklarını kullanan oyuncuları kovması yönündeki çağrısı, NFL Komisyon Üyesi Roger Goodell tarafından "talihsiz bir saygı eksikliği" olarak yorumlandı.

NFL'de bazı oyuncuların, milli marş okunurken siyahlara uygulanan ayrımcılığı protesto etmek için eğilmesi, ABD Başkanı’nın tepkisini çekmiş; “NFL takımı sahiplerinden birisinin, bayrağa saygısı olmayan birine, ‘O o… çocuğunu sahadan alın, kovuldu!’ demesini görmeye bayılmaz mıydınız?” demişti.

Trump, seyircilere böyle bir eylemle karşılaşmaları durumunda maçtan çıkmalarını salık vermişti.

Goodell, protesto gösterisine katılan herhangi bir futbol oyuncusuna "o.. çocuğu" diyen Trump'ın adını hiç zikretmedi ancak sözlerine referans verdi. 

Goodell, "Bu gibi bölücü yorumlar, NFL, harika oyunumuz ve tüm oyuncularımız için talihsiz bir eksikliğe işaret ediyor" diyerek, kulüpler ve oyuncular üzerindeki baskıyı anlayamadıklarını dillendirdi.

Geçen sene eylemi başlatan San Francisco 49ers oyuncusu Colin Kaepernick, bu sene bir takımda yer bulamamıştı.