Teksas'ta ölü sayısı 44'e yükseldi

ABD’nin Teksas eyaletini vuran Harvey Kasırgası sonrasında ölü sayısının 44’e yükseldiği açıklandı.
Rick Wilking/Reuters
Dış Haberler
Cuma, 01 Eylül 2017 11:28

ABD’nin Teksas eyaletini vuran Harvey Kasırgası sonrasında ölü sayısının 44’e yükseldiği, bölgede hala yardım bekleyenlerin olduğu, barınaklarda yer kalmadığı ve yeni geçici barınakların açılacağı duyuruldu.

Arama kurtarma ekipleri, New York, Virginia, Florida eyaletlerinden gelen 24 bin acil kurtarma personeli ile birlikte en kısa sürede vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını açıkladı.

Houston bölgesinde kasırga sonrasında sağanak yağmurlar su taşkınlarına neden olmuş şehir sular altında kalmıştı. Houston kentinde enerji ve yiyecek sıkıntısının devam ettiği, marketlerin kapalı tutulduğu ve insanların akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdukları, benzin fiyatlarının ise yükseldiği belirtiliyor.

Ulusal Güvenlik Bölümü Vekili Elaine Duke, "Şehir şebekesinin ve alt yapının tamamen tıkalı ve tahrip olduğunu, suda yılanların dolaştığını" söyledi.

Yapılan açıklamaya göre, Houston merkez dahil olmak üzere altı ilçede en az 44 kişinin öldüğünü ve 19 kişinde ise halen arandığını duyurdu. Houston'da sel suların tamamen çekilmesiyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.