soL HD | Rusya Putin dedi, Batı temkinli

Rusya'da seçimin galibi Putin oldu. Rusya'nın bir süredir Batı ülkeleriyle arasındaki gerilim hattı, seçim sonrası Batı'dan çıkan hoşnutsuz seslerden de hissediliyor. soL HD, Rusya'da gerçekleşen seçim sürecini değerlendirdi.
Salı, 20 Mart 2018 12:46

Rusya'da seçim sonuçları Batı medyasının da gündemini oluşturdu. Özellikle İngiltere ile yaşanan diplomatik krizin ardından sonuçlara temkinli yaklaşılması dikkat çekti.

CNBC, Suriye, Ukrayna ve siber saldırı gibi nedenlerden dolayı Rusya'nın Batı ile arasının oldukça bozuk olduğunun altını çizerek eski Rus ajanı Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesinin Soğuk Savaş sonrası ilişkilerin daha da gerilmesine neden olduğunu belirtti. Ayrıca Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair söylentileri de hatırlattı.

Vox da Putin'in zaferinin kendisini Rusya'da oldukça güçlü kıldığını, ancak İngiltere ile yaşanan krizin ve 2016 ABD seçimlerine müdahil olmasının dünya kamuoyunda kendisine karşı baskının daha da artıracağını ileri sürdü.

Time, seçimlerin Rusya'nın Kırım'ı ilhakının 4'üncü yıldönümünde gerçekleştiğini, o dönemde yaşanan siyasi krizlerin ekonomiyi kötü etkilediğini ancak Putin'in buna rağmen popülaritesinin arttığını belirtti.

CNN ise aynı şekilde İngiltere ve ABD ile yaşanan siyasi krizleri hatırlatarak, yapılan eleştirilere rağmen Putin'in hâlâ güçlü ve popüler bir figür olduğunu, ve Batı'ya meydan okumanın kendisine olan desteği artırdığını savundu.