soL HD | 101 yaşındaki hacker büyükannenin internet tutkusu

Rusya'da 101 yaşındaki “Hacker büyükanne” olarak bilinen Rus savaş gazisi Nadezhda Myagkikh, elektriğin ilk ortaya çıktığı zamanları da hatırlıyor.
soL HD
Cuma, 15 Aralık 2017 16:10

101 yaşındaki “Hacker Büyükanne” olarak da bilinen Rus savaş gazisi Nadezhda Myagkikh, örgü örmeyi bıraktı ve internet topluluğu saflarına katıldı.

Nadezhda, 1916 yılında, Ekim Devrimi’nin ve Birinci Dünya Savaşı’nın yarattığı heyecanlı ortamda doğdu. İkinci Dünya Savaşı’nda eşini kaybetti ve çocuklarını tek başına büyütmek zorunda kaldı. Fakat boyun eğmedi. Yaşı ve görme kabiliyetinin azalması hakkında şakalar yapmaya devam ediyor: “Bir tane gözüm var o da protez. Diğeriyse hiçbir şey göremiyor.”

Çocuklarına sorun yaratmaktan kaçınmak için Bratsk’taki bir huzurevine taşınan Nadezhda, merakını giderebileceği bir yer de bulmuş oldu: Interneti öğrendiği ve genç insanlar gibi online sörf yapabildiği bir yer. Filmler, müzik, görüntülü konuşma onun çevrimiçi faaliyetlerinden sadece birkaçı.

Eski hatıralarına baktığında ise şunu söylüyor: "Elektrik benim zamanımda ortaya çıktı. Büyükannemin benim için ışıkları söndürdüğünü hatırlıyorum.”

Interneti oldukça merak etti fakat kendi kendine öğrenme süreci oldukça zor oldu: "Torunum bilgisayar kullanmama bana güvenmediği için izin vermedi."

“Internet bana her şeyi sundu. Hastalık ya da anlayamama nedeniyle bilemediğim bütün soruların cevaplarını verdi. Her şeyi cevaplıyor, her şeyi anında açıklayabiliyor. Interneti takdir ediyorum” diyen Nadezhda için internet çok önemli bir bilgi kaynağı.