Sağcı Alman partinin gençlik kolu lideri: Hitler Polonya'yı işgal etmeye zorlandı

Sağcı Almanya için Alternatif partisinin gençlik örgütü liderlerinden Lars Steinke, Nazi lideri Adolf Hitler'in Polonya'yı işgal etmeye 'zorlandığını' iddia etti.
Dış Haberler
Pazar, 07 Ekim 2018 09:18

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Aşağı Saksonya'daki gençlik örgütü lideri Lars Steinke, Nazi lideri Adolf Hitler'i savundu. Geçtiğimiz aylarda Hitler'e karşı suikast girişiminde bulunduktan sonra öldürülen Claus Schenk von Stauffenberg için "hain" ve "korkak" diyerek tepki çeken, sonrasında sözlerini geri alan Steinke, bu kez de Hitler'in "Polonya'yı işgale zorlandığını" iddia etti.

Deutsche Welle'nin haberine göre Nazizmle bağlantısı bilinen Steinke, Hitler'in saldırganlığının "tarihin çarpıtması" olduğunu, Hitler'in işgale "zorlandığını" öne sürdü.

"Bütün politikacılar Hitler gibi hareket ederdi" diyen AfD üyesi, Nazi liderini savundu.

'STEİNKE İSTİSNA DEĞİL'

Haberde AfD'nin gençlik kanadı Genç Alternatif'in giderek radikalleştiği, Alman istihbaratının partiyi incelemeye almaya başladığı aktarılıyor.

Habere göre AfD'nin örgütlenmesiyle, aşırı sağcı örgütler arasındaki sınırlar giderek bulanık hale geliyor.

Genç Alternatif yönetiminin, Steinke'nin Nazileri savunan tutumundan haberdar olduğu, ancak bunu "önemsiz" göstermeye çalışarak bu konuda adım atmadıkları belirtiliyor.