S-400 anlaşmasını imzalayan Hindistan’a yaptırım tehdidi

ABD Başkanı Trump, geçen hafta Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı anlaşmasına imza atan Hindistan’a yaptırım tehdidinde bulundu.
Dış Haberler
Perşembe, 11 Ekim 2018 16:54

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Rusya ile 5 milyar dolarlık S-400 hava savunma sistemi alımı anlaşmasını imzalayan Hindistan’a “çok yakında” karşılık vereceklerini söyledi.

Trump dün Oval Ofis’te bir gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine “Hindistan görecek. Siz de göreceksiniz. Beklediğinizden daha kısa süre içinde” yanıtını verdi.

ABD bu yılın başlarında kabul ettiği “Amerika’nın Düşmanlarına Yönelik Yaptırım Yasası”na dayanarak en son Çin’e S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulama kararı almıştı. ABD’den yapılan açıklamada bu yaptırımın Çin’i değil Rusya’yı hedeflediği öne sürülmüştü. Hindistan’a bu yasa kapsamında bir yaptırım konusunda yalnızca ABD Başkanı’nın muafiyet tanıma yetkisi bulunuyor.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada, ABD'nin yaptırım uygulama olasılığına karşın Yeni Delhi'nin bağımsız bir politika izlediği ifade edilmişti.

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yeni Delhi ziyareti sırasında Hindistan’ın Rusya’dan 5 adet S-400 bataryası alımı için imzalar atılmıştı.