Ryanair pilotları grevde, 150 uçuş iptal

İrlanda merkezli Ryanair havayolu şirketinin Almanya'da çalışan pilot ve kabin görevlileri bugün 24 saatlik grev başlattı, 150 uçuş iptal edildi.
Haber Merkezi
Çarşamba, 12 Eylül 2018 13:18

Almanya'da Ryanair'de görevli pilotların ve kabin görevlilerinin bir günlük iş bırakma eylemi başladı. Ryanair'in grev nedeniyle 400 planlı uçuşundan 150'sinin iptal edildiği öğrenildi.

İrlanda merkezli Ryanair havayolu şirketinin Almanya'da çalışan pilotlarının ve kabin görevlerinin 24 saatlik grevi başladı. Grev nedeniyle 150 uçuş iptal edildi.

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) ve Birleşik Hizmet Sendikası'na (Ver.di) bağlı Ryanair pilotlarının ve kabin görevlilerinin Almanya genelindeki iş bırakma eylemi başladı.

Airporthaber.com'un haberine göre, bugün saat 03.01'te başlayan grev nedeniyle Ryanair, 400 planlı uçuşundan 150'sini iptal etmek zorunda kaldı. Grevin 13 Eylül Perşembe günü saat 02.59'a kadar süremesi bekleniyor.

Öte yandan Ryanair'den greve ilişkin yapılan açıklamada, daha fazla grev olması halinde Almanya'da personel kesintileri yapılabileceği ve bazı üslerin kapatılabileceği tehdidinde bulunuldu.

İrlanda havayolu şirketi, "ücret ve çalışma koşullarıyla ilgili" anlaşmazlığın İrlandalı bir arabulucu tarafından çözülmesi gerektiğinde ısrar ediyor. VC ise İrlandalı bir arabulucunun Alman yasası hakkında yeterli bilgiye sahip olamayacağını ve bu nedenle bu davada hakem olarak hareket etme yetkisinin bulunmadığını savunuyor.

VC, söz konusu grev girişimiyle Ryanair pilotları için çalışma koşullarının ve çalışanlara ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

RYANAIR GREVLERİ

Ryanair'de Temmuz ayında İspanya, Belçika, Portekiz ve İtalya'da kabin görevlileri greve gitmiş, şirketin 100 bin yolcuyu etkileyen 600 uçuşu iptal edilmişti.

Ayrıca Ağustos ayında da çalışma koşullarını protesto eden pilotlar, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç ve İrlanda'da eş zamanlı greve gitmişti.

37 ülkede 86 havaalanında faaliyet gösteren ve geçen yıl 130 milyon yolcu taşıyan Ryanair, Noel tatili öncesindeki büyük bir grevi de sendikaları tanımama kararından geri adım atarak son anda önlemişti.