Rusya ve Suudi Arabistan arasında 'Suriye' görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Suriye ve bölgede yaşanan gelişmelere dair görüşme gerçekleştirdi.
Çarşamba, 14 Şubat 2018 20:58

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, telefonda Suriye ve Körfez’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Sputnik'in haberine göre Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Soçi'de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sonrasında Suriye'deki durumu ele alan Putin ve Selman'ın görüşmede, Körfez'de yaşanan son gelişmeleri de değerlendirdikleri kaydedildi.

Görüşmede, Kral Salman'ın Katar ve bazı diğer ülkelerle ilişkilere değindiğine vurgu yapılan açıklamada, Putin'in, bölgedeki kriz durumunun "teröre karşı verilen ortak mücadeleye ve Ortadoğu'nun istikrarına fayda sağlamadığına" işaret ettiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada, ayrıca Putin ve Selman'ın, enerji, askeri-teknik ve ticaret alanlarında Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki iş birliğinin artarak devam etmesi konusunda da hemfikir oldukları vurgulandı.

Rusya'nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, 1300'ün üzerinde delegeyi bir araya getirmişti.