Ruhani'den Filistinlilere 'birlik' çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Bu şartlar altında tüm Filistinli siyasi taraflar ile tüm Müslümanların uyanık olması ve ABD ile İsrail'in uygulamalarına güçlü bir şekilde karşılık vermesi gerekmektedir" dedi.
Salı, 12 Aralık 2017 02:44

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Filistin'deki siyasi tarafları, ABD'nin Kudüs'le ilgili kararına karşı birlik olmaya çağırdığı bildirildi.

İran haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Ruhani, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye ile telefonda görüştü.

Görüşmede, "Bu şartlar altında tüm Filistinli siyasi taraflar ile tüm Müslümanların uyanık olması ve ABD ile İsrail'in uygulamalarına güçlü bir şekilde karşılık vermesi gerekmektedir." ifadelerini kullanan Hasan Ruhani, Filistinliler yasal haklarını elde edinceye kadar intifadanın süreceğini kaydetti.

Ülkesinin ABD'nin kararını şiddetle kınadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Ruhani, söz konusu kararın ABD ile İsrail'in gerçek yüzünü her zamankinden daha açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

HAniyye ise İslam devletlerini, çarşamba günü İstanbul'da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinde kararlı ve Filistin halkına destek çıkan bir tavır almaya çağırdı.