Rotterdam İslam Üniversitesi, mercek altına alınacak

Hollanda hükümeti Gezi protestoları için, "dinsizlerin, Ermeniler'in, Aleviler'in işi" açıklamasıyla tepki çeken Ahmet Akgündüz'ün başında bulunduğu Rotterdam İslam Üniversitesi'ni (IUR) sıkı denetim altına alıyor.
Cuma, 23 Ocak 2015 20:46

Hollanda Eğitim Bakanı Jet Bussemaker, IUR ile ilgili çifte soruşturma talimatı verdiğini açıkladı. Bussemaker, "İslam Üniversitesi yönetimine olan güveninin sarsıldığını" söyledi.

IUR Rektörü Akgündüz'ün Gezi protestolarına ilişkin açıklamaları, Hollanda kamuoyunda geniş yankı bulmuştu.

Akgündüz Gezi protestolarına katılanları, "Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esed'ciler, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsizler. Yani kısaca Avrupaî hayat yaşayan ailelerin çocukları" tanımlamıştı.

Bu açıklamalar hem iktidar hem de muhalafet tarafından parlamento gündemine taşınmıştı. Sağ partiler, Hollanda'da imam yetiştirmekle görevli üniversitesinin denkliğinin iptal edilerek kapatılmasını istemişti.

Parlamentoya verilen soru önergemlerinde Akgündüz'ün, recm yani taşlayarak öldürmeyi, "İslam'ın içinde geçerli bir ceza" olarak açıkladığı ve "bir erkek karısını dövebilir" dediği de belirtilmişti.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Rektör Akgündüz'ün, "düşünce özgürlüğüne dayanarak İslami birikimi ve akademik konular hakında kendi görüşlerini dile getirdiği" vurgulanmıştı.

GÜVENİM SARSILDI

Eğitim Bakanı Bussemaker, tepkiler üzerine üniversite yönetiminin daha dikkatli olma sözü verdiğini belirtti.

Ancak Hollandalı bakana göre bu söz tutulmadı. Bussemaker Akgündüz'ün, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sırasında Türkiye kökenli adaylara ilişkin görüşlerini buna örnek gösterdi.