Pentagon şefinden Irak’a ziyaret

ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan, Bağdat’a sürpriz bir ziyaret düzenledi. Shanahan, ABD’nin Irak’taki askeri varlığı konusunda Başbakan Adil Abdülmehdi ile görüşeceğini açıkladı.
soL - Dış Haberler
Salı, 12 Şubat 2019 16:28

ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan, Afganistan’ın ardından bugün Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

ABD askerlerinin ülkedeki durumuyla ilgili Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile görüşeceğini açıklayan Shanahan, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ardından askerlerini Irak’a kaydıracağı yönündeki haberlerle ilgili bir yorumda bulunmadı.

Irak Parlamentosu’nda geçtiğimiz günlerde ABD askerlerinin ülkedeki varlığına son verilmesi için bir yasa tasarısı sunulmuştu. ABD'nin Irak'ta halihazırda 5 bin 200 askeri bulunuyor. 

Pentagon şefi Shanahan, bugün Afganistan’dan Bağdat’a yolculuğu sırasında uçakta bulunan gazetecilere “Biz Irak’ta hükümetin daveti üzerine bulunuyoruz ve Irak’ın güvenlik kapasitesini geliştirmekle ilgileniyoruz” dedi. Shanahan “Kaygılarını ve karşılaştıkları siyasi dinamikleri ilk ağızdan kendilerinden dinlemek istiyorum. Daha sonra planlamamızda bunları dikkate alacağız” diye konuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump Bağdat’ın kuzeybatısındaki Ayn el Esad Hava Üssü’nden İran’ı izleyeceklerini açıklamış, bu açıklama Irak hükümetinin tepkisine neden olmuştu. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ABD’ye ülkelerinden İran’ı izlemek için izin vermediklerini söylemişti.

Shanahan, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararı sonrasında istifa eden ABD Savunma Bakanı James Mattis’in yerine vekaleten getirilmişti.