OPEC petrol üretimini kısma konusunda karara vardı

Viyana'da toplanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü günlük petrol üretimini 800 bin varil kısma konusunda anlaştı.
Dış Haberler
Cuma, 07 Aralık 2018 16:37

Reuters'ın haberine göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Viyana'daki toplantısından günlük petrol üretiminin 800 bin varil kısılması kararı çıktı.

OPEC Ekonomik Komisyonu, geçen hafta yayımlanan raporunda, petrol fiyatlarında dengenin tekrar sağlanabilmesi için toplam kısıntının günlük en az 1,3 milyon varil düzeyinde gerçekleşmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu.

Viyana'daki toplantılarda, İran ABD yaptırımları kaldırılana kadar üretim kısıntısı kararından muafiyet talep etmişti. Suudi Arabistan bu talebi reddedince anlaşma çıkmaza girmişti. Reuters'ın haberine göre İran günde 800 bin varil üretim kısıntısını prensipte onayladı.

OPEC üyesi olmayan Rusya'nın da dahil olduğu "OPEC plus" adı verilen toplantının ardından kararın açıklanması bekleniyor. Toplantıda OPEC dışı üreticilerle ilave 400 bin varillik kısma konusunda görüşmelerde bulunacağı bildiriliyor.

OPEC petrol üretimini kısma konusunda dün mutabık kalmış ama üretimin ne kadar kısılacağıyla ilgili net bir veri ortaya koyamamıştı. 

Suudi Enerji Bakanı Halid El Falih dün gazetecilere yaptığı açıklamada günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısının yeterli olacağını söylemişti. ABD'nin Suudi Arabistan'dan üretimi kısmamasını istediği biliniyor.