Obama'dan Erdoğan'a 'Müslümanların Masumiyeti' mektubu

Suriyeli hackerların yayınladığı belgeler arasında 2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama'dan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a yollanan bir mektup yer alıyor. Obama, Erdoğan'dan "Müslümanların Masumiyeti" isimli filme tepki gösteren müslümanları yatıştırmasını istiyor.
Buğra Işık
Pazartesi, 09 Şubat 2015 13:59

Suriyeli hackerların yayınladığı mailler arasında, ABD Başkanı Barack Obama'nın, 14 Eylül 2012'de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a yollanan bir mektup bulunuyor. Mektubun konusuysa İslam karşıtı bir film olan "Müslümanların Masumiyeti". Obama, mektupta filmin çok tepki çektiğini belirterek şiddet olayları yaşanabileceğini söyleyerek, Erdoğan'dan cuma namazından önce müslümanları yatıştırmasını söylüyor.

Ortadoğudaki elçiliklerinin tehlikede olduğunu söyleyen Obama, Erdoğan'a kendisinin en güvenilir İslami liderlerden biri olduğunu belirterek, vereceği mesajın etkili olacağı yönünde telkinde bulunuyor. Erdoğan'a "arkadaşım" diye hitap eden Obama, ondan özellikle diplomatik personelin korunmasına yönelik vurgular yapmasını istiyor.