Mogherini: Kore Yarımadası’ndan umut verici ve pozitif haberler geliyor

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 'Kış olimpiyatlarından bu yana Kore Yarımadası’ndan umut verici ve pozitif haberler geliyor' dedi.
Pazartesi, 19 Mart 2018 22:59

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Mogherini, Kore Yarımadası’nda son dönemlerde yaşanan gelişmelere ilişkin “Kış olimpiyatlarından bu yana Kore Yarımadası’ndan umut verici ve pozitif haberler geliyor” dedi. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-Un ve Güney Kore Lideri Moon Jae-in’in Nisan’da gerçekleştireceği görüşmeye değinen Mogherini, “Görüşme, gerekli güveni sağlayabilir ve Kore’deki tansiyonu düşürebilir” diye konuştu. 

Mogherini, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılmasının AB tarafından desteklendiğini ve AB’nin bu konuda Güney Kore ile işbirliği yapmaya açık olduğunu ifade etti.