Merkel'in halefi bugün seçilecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in genel başkanlığını bırakacağını açıkladığı Hıristiyan Demokrat Birlik'in yeni başkanı bugün seçilecek. Kongrede, üç isim yeni genel başkan seçilmek için yarışıyor.
Cuma, 07 Aralık 2018 11:52

Almanya'da koalisyon ortaklarından Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) bugün Hamburg'da yapılacak parti kongresinde yeni genel başkan seçilecek. CDU'nun 18 yıl boyunca genel başkanlığını yürüten Başbakan Angela Merkel, eyalet seçimlerinde partisinin oy kaybetmesinin ardından ekim ayı sonunda yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

CDU'nun genel başkanlığı için üç aday yarışıyor: CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Alman meclisi Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri grubunun eski başkanı Friedrich Merz.

Üç aday Almanya'nın çeşitli kentlerinde geçen haftalarda düzenlenen toplantılarda delegelere kendilerini tanıtmıştı.

DW Türkçe'nin haberine göre, CDU genel başkanlığı için yarışın Annegret Kramp-Karrenbauer ile Friedrich Merz arasında geçmesi bekleniyor. Jens Spahn'ın ise şansı olmadığı tahmin ediliyor.

CDU'nun İdari İşlerden Sorumlu Genel Sekreteri Klaus Schüler, kongre sırasında delegelerden öneri gelmesi halinde yeni adayların da çıkabileceğini açıkladı.

Başbakan Angela Merkel'in CDU lideri olarak yapacağı son konuşmanın ardından genel başkanlık seçimi yapılacak. Schüler'in verdiği bilgilere göre, geçerli oylarla çoğunluğu sağlayan aday genel başkan seçilecek. Parti kongresinde, yeni genel başkanı seçmek için 1001 delege oy kullanacak.

CDU'nun İdari İşlerden Sorumlu Genel Sekreteri, hiçbir parti kongresine bu kadar yoğun ilgi olmadığına dikkat çekerek bu parti kongresinin "CDU'nun tarihinde bir dönüm noktası” olacağını belirtti.

Kongrede, yeni yönetimin seçilmesinin yanı sıra gelen talepler doğrultusunda, Birleşmiş Milletler Göç Paktı, 21'inci yüzyılda sosyal piyasa ekonomisi, Alman ordusunun geleceği gibi konular tartışılacak.