Merkel, Türkiye'yi AB gündemine taşıyacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de ekim ayında düzenlenecek olan liderler zirvesinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini gündeme getirecek.
Dış Haberler
Cumartesi, 09 Eylül 2017 12:50

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, şu anlık yeni bir başlık açılamayacağı için Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinin fiilen askıda olduğunu bildirdi.

AB'ye üye bütün ülkelerin Türkiye konusunda aynı tutumu izlemesinin Almanya hükümeti için önemli olduğunu ifade eden Seibert, müzakerelere sadece oy birliği ile son verilebileceğini vurguladı.

Seibert, Avrupa Birliği'nin diğer üyelerinin de 19-20 Ekim'de yapılacak zirvede Türkiye'yi gündeme getirmeyi anlamlı ve doğru bulduğunu da belirterek, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ekim ayında Brüksel'de yapılacak zirvede konuyu gündeme getirmeyi planladığı söyledi.

Bunun yanı sıra AB ile Türkiye arasında, 2005'te başlayan tam üyelik müzakerelerinde şu ana kadar 35 faslın 16'sı açıldı ve yalnızca bir tanesi geçici olarak kapatıldı. En son Haziran 2016'da 33'üncü fasıl "Mali ve Bütçesel Hükümler başlığı" açılmıştı.

Türkiye ile katılım müzakerelerinin durdurulması için AB liderlerinin oy birliği ile karar alması gerekiyor. Ancak demokrasi kriterlerinin ihlali durumunda, askıya alma kararı için nitelikli çoğunluğun yeterli olduğu da belirtiliyor.

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz da Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik müzakerelerine son verilmesi yönündeki talebini yineledi.

Schulz, Funke Medya Grubu'na ait gazetelere yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Almanya'ya karşı istediği gibi davranabileceği izlenimine kapılmaması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'deki Alman vatandaşlarına istedikleri gibi davranacaklarına dair açık bir mesaj verdiğini savunan Schulz, ''bu şekilde kırmızı çizginin aşıldığını'' vurguladı.