McDonald's 'antibiyotik' baskısı altında

ABD'li fastfood ve gıda şirketleri, antibiyotiklerle yetiştirilen eti alma veya üretmeye son verme baskısı altında.
Dış Haberler
Perşembe, 14 Aralık 2017 19:08

ABD'li fastfood ve gıda şirketleri McDonald's Corp, Denny's Corp ve Sanderson Farms Inc, antibiyotiklerle yetiştirilen eti alma veya üretmeye son verme baskısı altında.

300 üyesi bulunan Kurumsal Sorumluluk Merkezi (ICCR) üyelerinin çağrısı, her bir şirket uygulanmadığı takdirde bir sonraki üye toplantısında oylamaya gidilecek.

ICCR üyeleri daha önce, diğer kampanyacılarla birlikte, çoğu ABD'li tavuk üreticisini tıbben önemli antibiyotikleri kullanmaya son vermeye ikna etmede başarılı olmuştu.

Bilim insanları ve halk sağlığı uzmanları yıllardır, sağlıklı çiftlik hayvanlarında büyümeyi teşvik etmek ve hastalıkları önlemek için antibiyotiklerin düzenli kullanılmasının insanlara bulaşması muhtemel hastalıklar ve ilaç dirençli süper böceklerin gelişip yayılmasına katkıda bulundukları konusunda uyarıda bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü de, bu yılın başında et üreticilerinin bu uygulamaları sona erdirmesini önerdi.

Fast-food zinciri McDonald's'ın ABD'de geçen yıl, tıbbi açıdan önemli antibiyotikler olmadan tavuk yetiştiriciliğine kayacağını taahhüt etmişti.Şirketin sığır eti veya domuz eti için de benzer bir politika benimsemeye çağrıldığı belirtiliyor.

Sanderson ise, ilaçların kullanımını kısıtlamayı taahhüt etmeyen tek büyük Amerikan tavuk üreticisi olarak biliniyor.