Maduro, Joe Biden'ı 'darbecilikle' suçladı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ı Venezuela'da darbeye teşebbüsle suçladı.
Dış Haberler
Pazartesi, 02 Şubat 2015 15:17

Venezuela'da sağ muhalefetin protesto gösterileri tekrar başlarken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ABD'ye sert tepki gösterdi.

Venezuela'nın ulusal kahramanı General Zamora'nın 198. doğum gününde konuşan Maduro, ABD'nin umutsuzca bir çabaya girişerek, kıtadaki devletlerle görüşüp Venezuela hükümetinin devrildiğini açıklamak istediğini ileri sürdü.

Maduro, bu çaba ile ilgili olarak, doğrudan isim verdi ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı suçladı.

Maduro, ABD Başkanı Barack Obama'nın "Venezuela'da şiddeti artıran darbe planlarından haberdar olup olmadığını" da sordu.

Venezuela lideri, ülkedeki ABD'li diplomatların orduda, sosyalist liderler ve kanaat önderleri arasında da ilişkileri bulunduğunu ve bu kesimlerin darbe provokasyonunda kullanılarak ülkelerine ihanet ettiklerine dikkat çekti.

Maduro, halka seslenerek, Venezuela'da kanlı bir darbenin devam ettiğini söyledi. Başkan, halkın demokrasiyi, anayasayı ve devrimi korumak için hazır olması gerektiğinin de altını çizdi.

New York Times ise, adı verilmeyen bir kaynağa dayanarak, Maduro'nun aslında Biden ile ilişkileri geliştirmek istediğini ileri sürdü.