Lavrov: Batının saldırı tehditleri Suriyeli göçmenlerin geri dönüşünü engelliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Berlin'de yaptığı açıklamalarda Batı ülkelerinin Suriye'ye saldırı tehditlerinin Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri dönmesine engel olduğunu söyledi. Lavrov, İdlib harekatının henüz başlamadığını, Suriye ve Rusya güçlerinin teröristlerin saldırılarına karşılık verdiklerini dile getirdi. Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanının 'savaş suçu' sözlerine de yanıt verdi.
Dış Haberler
Cuma, 14 Eylül 2018 18:22

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun Rusya'nın desteğiyle İdlib harekatını başlattığı yönündeki iddialara ilişkin olarak, bölgedeki askeri eylemlerin sadece teröristlerin saldırılarına verilen karşılıklar olduğunu söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir toplantıda Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'a, Suriye ordusunun ülkede cihatçıların elinde kalan son büyük yerleşim yeri olan İdlib'e Rus güçlerinin desteğiyle harekat başlattığı iddiaları soruldu. Lavrov bu soru karşısında, "Suriye ordusunun Rus desteği ile operasyona başladığı şeklinde gösterilenler, gerçeklerin haksız bir biçimde sunulmasıdır" dedi.

Lavrov, Suriye ve Rusya'nın bu bölgedeki askeri eylemleri ile sadece terörist grupların saldırılarına karşılık verdiğini vurguladı.

Sputnik'in aktardığına göre, terörist grupların bu saldırılara örnek olarak, Rusya'nın Lazkiye yakınlarındaki hava üssü Hmeymim'i bombalaması için İdlib'den bir dizi insansız hava aracı gönderilmiş olmasını gösteren Rus Dışişleri Bakanı, "Elimizde, kaçakçılıkla getirilen parçalardan yapılan bu insansız hava araçlarının İdlib'in hangi bölgelerinde toplandığına dair istihbarat bilgisi var" dedi.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANININ 'SAVAŞ SUÇU' SÖZLERİNE YANIT VERDİ

Ayrıca Lavrov, saldırı için insansız hava aracı yapımı için kullanılan başka imalathaneler hakkında yeni istihbarat almaları halinde bu noktaları vurmaya da hazır olduklarını söyledi.

Fransa yönetiminin İdlib'deki gelişigüzel bombardımanların "savaş suçu" sayılması gerektiği yönündeki açıklamasını da değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Askeri faaliyetlerimiz sırasında her zaman uluslararası hukuk normlarına göre hareket ediyoruz" dedi.

Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a Fransız mevkidaşının sözleri soruldu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rusya ve Suriye'nin İdlib'deki operasyonları hakkında "İdlib şehrine yapılan gelişigüzel bombardıman savaş suçu sayılmalı" demişti.

"Savaş suçlarıyla ilgili uluslararası hukuk, uluslararası insan hukuku tarafından belirlenen prosedürler var ve bunlara uyulması gerekir'' yanıtını veren Lavrov, "Askeri eylemler gerçekleştirirken her zaman uluslararası hukuk normlarına göre hareket ediyoruz" vurgusu yaptı.

BATILI ÜLKELERİN SALDIRI TEHDİTLERİ GERİ DÖNÜŞE ENGEL

SANA'nın haberine göre Lavrov, Berlin'de yaptığı açıklamalarda Batı ülkelerinin Suriye'yi yeniden vurma tehditlerinin provokatif olduğunu belirterek, bu tehditlerin ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin yurtlarına geri dönmelerine engel olduğunu söyledi.

Berlin'de düzenlenen Alman-Rus ortak forumunda konuşan Lavrov, Suriye devleti tarafından davet edilmeyen tüm yabancı güçlerin ülkedeki varlığının yasadışı olduğunu belirtti. Lavrov, İdlib'de Beyaz Miğferler adlı kuruluş tarafından kimyasal saldırı planı yapıldığı konusundaki istihbaratın da Moskova tarafından duyurulduğunu ifade etti.