Kosova'da kamulaştırma talebine polis saldırısı

Kosova'nın başkenti Priştine'de, "Kendin Karar Al Hareketi"nin (Vetevendosye) çağrısıyla binlerce kişi Mitrovitsa kentindeki madenin kamulaştırılması talebiyle toplandı, polisin müdahalesi sert oldu.
dha
Salı, 27 Ocak 2015 19:03

Kosovalı annelere 'vahşi' diyen Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'in hala görevden alınmayışını da protesto eden Vetvendosye Hareketi üyeleri, Kosova'nın Başkenti Priştine'de bulunan Başbakanlık binası önünde gösteri yapmak isteyince polis müdahalede bulundu. Göstericilerin taş yağmuruna polis de biber gazı ile müdahale etti. Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı. Polis Priştine Belediye Başkanı Şpend Ahmeti’yi ve bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Saat 12 sıralarında Vetvendosye Hareketinin düzenlendiği protestolar sakin başladı. 10 bin kişinin hazır bulunduğu protestolarda, AAK partisi milletvekili Donika Kaday Buyupi konuşmaya başladığı anda, Kosova polisi başbakanlık binası önünde toplanan ve barikatları aşmaya çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştı. Polis zırhlı araçlarla protesto edenlere müdahale etti. Polisin, plastik mermi de kullanmaya başladığı belirtiliyor.

BELEDİYE BAŞKANI DA GÖZALTINDA

Çatışmaların Priştine geneline yayılırken, polis Priştine Belediye Başkanı Şpend Ahmeti’yi de gözaltına aldığı bildirildi.

Bugünkü protestolarda yaralanan Vetvendosye Hareketi lideri Albin Kurti, Kosova polisinin müdahalesini ve plastik mermi kullanmasını kınayarak, protestoların yalınız Priştine’de kalmayıpl Kosova geneline yayılacağını belirtti.