KDHC: Önlemlerimiz ABD'ye tarihindeki en büyük acıyı yaşatacak

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) en güçlü nükleer testi yapması sebebiyle ABD geçen hafta BM Güvenlik Konseyi’nden pazartesi günü bu ülkeye karşı yeni yaptırımlarını oylanması isteğinde bulunmuştu. KDHC Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kendisine karşı daha sert yaptırımlar uygulanması ısrarını sürdürmesi durumunda çok büyük bedel ödeyeceğini açıkladı.
Pazartesi, 11 Eylül 2017 12:46

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ABD öncülüğünde, Kore Demokratik Cumhuriyeti'ne (KDHC) uygulanacak yeni yaptırımlar hakkında bugün yapılacak oylama öncesi, Pyongyang'dan ABD'ye uyarı geldi.

KDHC, 3 Eylül'de hidrojen bombası denemesi yaptığını duyurmuş, bu ülkenin altıncı nükleer denemesi olmuştu.

Oylama öncesi KDHC resmi haber ajansı KCNA, KDHC lideri Kim Jong-un'un hidrojen bombası denemesine katkı yapan nükleer bilimciler ve mühendisler için cumartesi günü yapıldığı belirtilen kutlamaya katıldığını gösteren fotoğraflar yayınladı.

'KORE ABD'NİN BEDEL ÖDEYECEĞİNİ GARANTİ EDECEK'

KCNA'nın aktardığına göre KDHC Dışişleri Bakanlığı sözcüsü  de hidrojen bombası denemesinin ''yasal meşru müdaafa önlemi'' olduğunu savunarak ABD'yi Pyongyang'a karşı yeni yaptırımlar getirmek amacıyla, BMGK'yı manipüle etmek için ''çılgına dönmekle'' suçladı.

Adı açıklanmayan sözcü, "ABD nihayet yasa dışı ve adil olmayan sert yaptırımlar tasarısını uydurdu. KDHC, ABD'nin bedel ödeyeceğini garanti edecek" dedi.

'DÜNYA, ABD'Lİ GANGSTERLERİ NASIL EHLİLEŞTİRECEĞİMİZE TANIKLIK EDECEK'

Sputnik'te yer alan habere göre, ''Kore'nin alacağı yeni önlemler ABD'nin tarihindeki en büyük acıyı ve ızdırabı yaşamasına neden olacak" diyen sözcü, "Dünya, KDHC'nin ABD'li gangsterleri tahayyül ettiklerinden daha sert bir dizi eylem ile nasıl ehlileştireceğine tanıklık edecek" ifadelerini kullandı.

RUSYA VE ÇİN'İN İTİRAZLARI SONUCU ABD TASARIYI 'YUMUŞATTI'

ABD konu hakkındaki ilk karar taslağında BMGK'dan KDHC'ye petrol ambargosu uygulamasını, tekstil ürünlerinin ithalatını durdurmasını ve Kim Jong un'a mali yaptırım ve seyahat yasağı getirmesini istiyordu.

Ancak Reuters haber ajansı diplomatik kaynaklara dayandırarak, BMGK'da veto hakkı olan Çin ve Rusya'nın itirazları sonucu ABD'nin taslağı yumuşattığını açıkladı.

Buna göre yeni taslakta Kim Jong un'un kara listeye eklenmesi talebi yer almıyor.

PETROL AMBARGOSUNUN AŞAMALI YAPILMASI TEKLİF EDİLECEK

Tekstil ürünlerinin ithaline yasak talebi geçerliliğini koruruken, petrol ambargosunun 'aşamalı olarak yapılması' teklif ediliyor.

Ayrıca KDHC'li işçilerin ve şüpheli malzeme taşıdığı belirtilen kargo gemilerinin BM tarafından aranması konusunda da bazı tavizler verildiği belirtildi.

KDHC'ye yönelik yeni yaptırımların kabul edilmesi için BMGK'nın 9 üyesinin onayı ve 5 daimi üyenin (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.