Kazakistan'da gizemli uyku salgını sürüyor

Kazakistan'ın Kalaçi kasabasındaki uygu salgınının yeni bir dalgayla kasabada yeniden yayılmaya başladığı açıkladı. İnsanların aniden uyuya kaldığı sebebi bilinmeyen salgın sebebiyle insanlar kasabayı boşaltmayı düşünüyor.
Dış Haberler
Pazartesi, 02 Mart 2015 16:01

İnsanların durup dururken uyuya kaldığı ve günlerce uyanmadığı bir uyku salgını yaşanan Kazakistan'ın Kalaçi kasabasında, salgının "9. dalga"sının başladığı ve yeni insanların da gizemli uyku salgınının etkisine girdiği açıklandı. Uyku hastalığının görüldüğü insanlarda başka hastalıkların da tespit edildiği belirtilirken, buna sebep olabilecek olduğu tahmin edilen radon gazı, radyasyon, karbon monoksit zehirlenmesi gibi ihtimallerin elendiği söyleniyor.

Yerel bir yetkili olan Sergey Kulagin, salgından etkilenenlerin sayısının 120'ye ulaştığı kasabadaki 218 aileden 34'ünün (95 kişi) kasabayı terk ettiğini, 124'ünün de gitmeyi planladığını açıkladı. Mart 2013'de başlayan salgında, uyuyan insanlar uyandırılmaları denense de uyanamazken, uyuyan kişiler üzerlerinde büyük bir ağırlık hissettiklerini ve başlarının döndüğünü söylüyor.