İsrail Savunma Bakanı Lieberman: Arap parlamenterler savaş suçlusudur

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İsrail parlamentosunda yaptığı konuşmada, Arap parlamenterlere hitap ederek, “Siz bir hata sonucu burada bulunuyorsunuz. Burada olmayacağınız zamanlar gelecek” dedi.
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman
Brookings Institution/Flickr
Dış Haberler
Perşembe, 14 Aralık 2017 23:28

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bazı bakanların yaptığı, “Irkçılık içeren ve İsrail’i uluslararası platformda zora sokabilecek bir açıklama olduğu” için 1948 sınırlarında yaşayan Filistinlilere boykot uygulama çağrısından dönme davetini reddetti.

Jerusalem Online'dan Omri Ariel'in haberine göre, tavrını daha da sertleştiren Liberman, İsrail Parlamentosu’ndaki (Knesset) Arap parlamenterleri eleştirerek, “Ortak listedeki bütün parlamenterler savaş suçlusudur. Bu parlamenterler, demokratik devletin ayrıcalıklarını kullanarak devleti içten çökertmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Hükümetin savaş suçu üzerine inşa edilmiş bir siyaset izlediği gerekçesiyle hükümetten güvenoyunun geri çekilmesine cevap veren Liberman, Arap parlamenterlere sözlü saldırılarda bulundu. Bunun üzerine bazı parlamenterler oturumu terk etti.

Liberman, İsrail’in kuruluş gününü kutlamadıkları gerekçesiyle 1948 sınırları içindeki Vadi Ara bölgesinde yaşayan Filistinlilere boykot uygulanmasını talep ederek, “Onları daha önce ellerinde Filistin ve Hizbullah bayrakları ve Hasan Nasrallah’ın posterleriyle gördüm. Ancak Vadi Ara’da İsrail bayrağı taşıyan hiç kimse göremezsiniz. Sadece başka bayrakları taşıyorlar. Bana göre onlar meşru vatandaşlarımız değil” demişti.

Knesset’teki Arap parlamenterlerin içinde bulunduğu ortak liste üyelerinden Hanin Zuabi, parlamentoya ortak liste adına hükümetten güvenoyunu çekme teklifi sundu.

Zuabi konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

Bu hükümet suçludur. Başbakan Netanyahu’nun yargılanması gerekir. Netanyahu yolsuzlukla değil Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarından dolayı, bir savaş suçlusu olarak yargılanmalıdır. Sadece Netanyahu değil, onun koalisyonunda bulunan ve Filistinli çocukları öldüren, topraklarını gaspeden ve insan haklarını şiddetle baskılayan herkes onunla birlikte UCM’de yargılanmalı. İşgal, her zaman düşmanlık, gayrı meşruluk ve savaş suçudur.

Liberman’ın son açıklamalarından sonra İsrail Vatandaş Hukuku Teşkilatı, Başbakan Netanyahu’ya bir mesaj göndererek, Liberman’ı kınamasını istedi. Teşkilat ayrıca Liberman’ın açıklamalarının İsrail’in Arap vatandaşlarını gayrı meşru ilan etme çabası olduğunu vurguladı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İsrail Vatandaş Hukuku Teşkilatı Genel Müdürü Şaron Efraim Fais, “Vatandaşlık her insanın temel hakkıdır. Arap vatandaşlar da bu haktan yoksun değildir. Arap vatandaşların bu hakkı müzakere konusu ve istenince çekip alınabilecek bir hak değildir” şeklinde konuştu.