IŞİD, Libya'da petrol tesisine saldırdı

Libya'da El Gani petrol tesisine saldıran IŞİD'in 8 güvenlik görevlisini öldürdüğü ve 9 yabancı çalışanı kaçırdığı duyuruldu.
Salı, 10 Mart 2015 02:25

IŞİD militanlarının Libya'da bir petrol tesisine saldırarak 8 güvenlik görevlisini öldürdüğü ve 9 yabancı çalışanı kaçırdığı belirtildi.

BBC'nin haberine göre, Avusturyalı yetkililer, kaçırılanlar arasında dört Filipinli, bir Avusturyalı, bir Bangladeşli, bir Çek ve bir Ganalı bulunduğunu, bir kişinin kimliğinin ise henüz belirlenemediğini bildirdi. Avusturya Dışişleri Bakanı, El Gani petrol tesisine saldıran militanların, güvenlik görevlilerinin başlarını kestiğini söyledi.

Libya ordusu sözcüsü Ahmet el Mesmari, Tripoli'nin 700 kilometre güneydoğusunda kalan petrol tesisinin Cuma günü saldırıya uğradığını söyledi. El Mesmari kaçırılan çalışanlarla ilgili henüz bir bilgi elde edemediklerini ve teyit edilmiş herhangi bir haber bulunmadığını kaydetti. Ordu sözcüsü, saldırı sırasında baş kesilmelerini gören bir çalışanın kalp krizi geçirerek öldüğünü de öne sürdü.

Kaçırıldığı ileri sürülen dokuz yabancının "Value Added Oilfield Services" (VAOS) adlı petrol şirketinde çalıştığı öğrenildi. VAOS ise hangi militanların saldırıyı gerçekleştirdiğine ve çalışanlarının nereye götürüldüğüne dair ellerinde hiçbir bilgi bulunmadığını kaydetti. Şirket, saldırıda hiçbir çalışanının ölmediği ve zarar görmediğini ileri sürdü.