Irak'tan açıklama: Referandumdan sonra da diyaloğu sürdüreceğiz

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, referandumdan sonra da Kürdistan bölgesi ile diyaloğu sürdüreceklerini söyledi.
Perşembe, 21 Eylül 2017 23:26

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül’de yapılacak referandumun ertelenmeyeceğine dair açıklamasından sonra Bağdat’tan resmi bir açıklama yapıldı.

Rudaw’a konuşan İbrahim Caferi, “Referandumdan sonra da Kürdistan Bölgesi’yle diyaloğu sürdüreceğiz” dedi.

“Referandum Irak’ın çıkarlarına uygun değil” diyen Caferi, “Diyalog en iyi çözümdür” ifadelerini kullandı.

Caferi, “Hepimizin birlikte çalışması gerekiyor. Referandumdan sonra da diyalog kapısını kapatmayacağız” diye konuştu.

“İran ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanlarıyla yaptığınız toplantının sonucu nedir?” şeklindeki soruya Caferi, şu yanıtı verdi:

Dün coğrafik olarak 3 komşu ülke olan Irak, İran ve Türkiye ile bölgedeki gelişmeler ile referandumu görüştük. Ortak noktamız vardı. Referandumun, Kürdistan’ın da bu 3 ülkenin de çıkarına olmadığı konusunda anlaştık. 6-7 ay önce kanalınıza verdiğim bir demeçte de açık bir şekilde bu noktaya değinerek, referandumun Kürdistan’ın çıkarına olmadığını söyledim. Bizim Irak’ın yapılanması için uğraşmamız gerekiyor. Arap ya da Kürt vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik yolumuzu birleştirirsek, Irak’ta Arap, Kürt, Türkmen, Şii, Sünni, Müslüman ve gayrı müslim evlatlarımızın dökülen kanının karşılığını vermiş olacağız. Bu yoldan gidip, daha fazla başarı sağlamamız gerekiyor.

Öte yandan Caferi, ''Bazı medya kuruluşlarında Bağdat’ın askeri müdahaleyi seçtiğine yer verildi. Diyalog için yeni girişimler var mı?'' şeklindeki soruya, ''Diyalog girişimlerinin, amacına ulaşması konusunda sonuca daha yakın olduğunu düşünüyoruz. Ancak Kürt yetkililerine şu mesajı iletmek isterim. Biliyorum Kürt halkı, Irak’ın farklı kutuplarına dağılmış durumda. Kürtlerin çıkarı için kardeşlik yolunda, Irak halkının tam sevgisiyle yürüsünler. Çünkü Kürtlerin çıkarı, tüm Iraklıların çıkarıdır. Bu mesajı onlara göndermem gerekir, daha önce de kanalınız aracılığıyla aynı mesajı gönderdim. Şimdi bu tür - referandum- şeylerden vazgeçip, Irak’ın yapılanması yolunda gidelim'' yanıtını verdi.

Düzenlenecek referandumun durumu daha da karmaşık hale getireceğini dile getiren Caferi, diyalog kapısını açık tuttuklarını ifade etti.