İnsan Hakları İzleme Örgütü: ABD ve AB'nin yardımları Suriyeli mülteci çocuklara ulaşmadı!

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye'deki mülteci çocukların eğitimi için farklı devletlerce söz verilen toplam 1,2 milyar dolarlık yardımın büyük bir bölümünün kayıp olduğunu belirtti.
Perşembe, 14 Eylül 2017 21:41

 İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, Suriye'deki mülteci çocuklar için gönderilmesi gereken 1,2 milyar dolarlık yardımın büyük bölümünün kayıp olduğunu belirtti.

BBC'nin haberine göre, yerine ulaşmadığı tespit edilen fonlar arasında ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) yaptığı yardımlar da yer alıyor.

Londra'da Şubat 2016'da düzenlenen bağış konferansında, yaklaşık 500 bin çocuk mültecinin eğitimi için yardım toplandığı belirtilen açıklamada, çeşitli bağışçılar tarafından verilen miktarlar ile 2016 yılında hedefine ulaştığı açıklanan miktarlar arasında çok ciddi farklar tespit edildiği vurgulandı.

HRW'nin raporuna göre, Lübnan'a mülteci çocukların eğitimi için öğretmen işe alımı, kitap satın alınması ve okul inşası için söz verilen 350 milyon doların dörtte birinden fazlasının halen gönderilmediği, Ürdün'e ulaşmayan miktarın da söz verilen 250 milyon dolarlık yardımın yaklaşık beşte birine denk geldiği belirtildi.

HRW, AB'yi, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'deki Suriyeli çocuk mültecilerin eğitimi için söz verdiği 776 milyon dolarlık bağışın bir bölümü hakkında şeffaf davranmadığı gerekçesiyle eleştirdi.