Hollanda Yeni Komünist Partisi ve Türkiye Komünist Partisi'nden ortak açıklama

Hollandalı ve Türkiyeli komünistler, iki ülke arasındaki gerilim üzerine ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada Türkiye ve Hollanda hükümetleri eleştirilirken, işçi sınıflarına iki ülke burjuvazisine karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.
Haber Merkezi
Pazartesi, 13 Mart 2017 15:51

Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilim tepe noktasına ulaşırken, iki ülkenin komünist partilerinden ortak açıklama geldi.

Hollanda Yeni Komünist Partisi (NCPN) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) merkez komiteleri tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında yıllardır görülmeyen şiddette bir krizin burjuva siyasetçilerin "kaba doğaları" nedeniyle ortaya çıktığı vurgulandı.

İki ülkenin burjuva siyasetçilerinin halk içindeki milliyetçi duygulara oynadığı ve onları kışkırttığını belirten NCPN ve TKP, hükümetlerin yükselen gerilimden faydalanmaya çalıştıklarını kaydetti.

Krizin "skandal boyutlara" ulaşmasının aktörleri arasında yer alan iki hükümetin de kendi işçi sınıflarına saldırdığını ve emekçilerin haklarını elinden aldığını hatırlatan komünistler, iki hükümetin de burjuva sınıfını ve sömürücü tekelleri temsil ettiğini hatırlattı.

Erdoğan ve AKP hükümetinin referandum sürecinde içine girdiği umutsuzluğu aşmak için "dış düşman" yaratmayı hesapladığını kaydeden Hollandalı ve Türkiyeli komünistler, Hollanda hükümetinin de AB içerisinde devam eden krizi aşmak için yabancı düşmanlığına oynamayı tercih ettiğini söyledi.

NCPN ve TKP, iki ülkenin emekçilerini işbirliğine çağırırken, burjuvazinin "dejenere ve kaba" siyasetine esir olmamaya davet etti.

İki ülkenin komünist partileri, bu şartlar altında, AB'nin emperyalist politikalarına karşı olduklarını, faşizmin yükselişinin ancak proletaryanın birliği sayesinde durdurulabileceğini, işçi sınıfının ve göçmen işçilerin haklarına yönelik kısıtlamalara karşı tüm adımlara karşı enternasyonalist bir bilinçle mücadele edeceklerini ve "daha iyi bir kapitalizm"in imkansızlığına karşı tek seçeneği, sosyalizm için mücadeleyi güçlendireceklerini belirttiler.