Halep savaşı sürüyor

Suriye ordusunun başlattığı Halep operasyonu şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Bölgeye tekviye Hizbullah milislerinin de geldiği belirtiliyor.
Dış Haberler
Pazartesi, 23 Şubat 2015 17:04

Halep'in kuzeyinde ilerleyen Suriye ordusu, Türkiye'den Nusra Cephesi'ne gelen destek sonucunda, bazı bölgelerden geri çekildi.

Başköy'de tutunan ordu ve yerel milisler, Hardatnin ve El Mella'dan çekildi. Ordunun ilk saldırısı sonrasında dağılan gruplar, Nusra Cephesi ve IŞİD ile Nusra arasında arabuluculuk yapan Muhacir ve Ensar Ordusu tarafından hızlıca toparlandı.

Silahlı grupların, ilk şoku atlattıktan sonra Türkiye'den gelen destekli birlikte yeniden saldırıya geçtiği kaydediliyor. Özellikle Ratyan ve El Mella'daki çatışmalara Türk ordusundan subayların da katıldığı iddia ediliyor.

Ordunun şu andaki önceliği, Başköy'de tutunmak. Bunun için takviye Hizbullah birliklerinin de geldiği ve ordu-yerel milisler-Hizbullah kuvvetlerinin tekrar El Mella'ya saldırarak kasabanın yarısını ele geçirdikleri iddia ediliyor. Bir ay öncesine kadar ordunun kontrolünde olan El Mella stratejik bir önem taşıyor. Mella'yı Selahaddin el-Şişani komutasındaki Muhacir ve Ensar Ordusu savunuyor.

Bu sırada Nusra Cephesi militanları da Başköy'deki yerel milis kontrol noktalarına sızmaya çalışıyor. Dün sabahki girişim yerel milisler ve ordu tarafından püskürtüldü.

Öte yandan ordu, El Halidiye'deki Sadkub Petrol Şirketi'ni ele geçirdi. Buradaki çatışmalarda İslami Cephe'ye mensup 16 militan öldürüldü.