Gizemli gök cisminin güneş sisteminin dışından geldiği kanıtlandı

Astronomlar gizemli gök cisminin başka bir güneş sisteminden geldiğini kanıtladı.
Salı, 21 Kasım 2017 10:39

Geçtiğimiz ay güneşin önünden geçerken tespit edilen gök cisminin başka bir güneş sisteminden geldiğinden emin olduklarını açıkladı. Gök cisminin "1I/2017 U1 ('Oumuamua)" şeklinde isimlendirildiği belirtiliyor.

Gök cisminin güneş sistemimizin dışından geldiğinin yörüngesinin analiz edilmesiyle anlaşıldığı bildiriliyor. "Oumuamua" adı verilen gök cisminin yörüngesinin güneş sisteminin içinden bir cisim için "neredeyse imkansız" olduğu söyleniyor.

The Guardian'ın haberine göre yapılan son analizler gök cisminin, güneş sistemimizdeki kimi astroidlere benzer özellikler taşıdığını gösteriyor. Bu durumun galaksinin diğer yerlerinde de güneş sistemimizdekine benzer koşullar olduğunu göstermesi açısından önemli olduğu aktarılıyor.

Oumuamua'ya dair bulguların iki farklı astronom grubu tarafından yayımlandığı bildiriliyor. İlk grubun Hawaii Üniversitesi'nden Karen Meech tarafından yönetildiği ve gök cisminin 400 metre uzunluğunda olduğunu tespit ettiği, diğer grubunsa Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi'nden David Jewitt tarafından yönetildiği ve güneş sisteminde, bulunan gök cismine benzer başka kaç "yıldızlar arası ziyaretçi" olduğunu tespit etmeye çalıştığı kaydediliyor.