Filistin Halk Kurtuluş Cephesi: Trump, barış süreci denilen hayalleri yerle bir etti

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, "ABD Başkanı Trump, bu kararıyla iki devletli çözüm ve barış süreci hayallerini yerle bir etti" açıklamasını yaptı.
Dış Haberler
Perşembe, 07 Aralık 2017 18:51

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını, "Filistin halkı ve haklarına karşı savaş ilanı" olarak nitelendirdi.

FHKC tarafından yapılan yazılı açıklamada, "ABD yönetimi, bu kararla Filistin halkına karşı düşman pozisyonunu alıyor ve İsrail'in suçlarına ortak oluyor. ABD Başkanı Trump, bu kararı ilan ederek iki devletli çözüm ve barış süreci denilen hayalleri yerle bir etti" ifadeleri kullanıldı.

Filistin yönetimine müzakere deneyimlerinden ve ABD rolünden "ders çıkarma" çağrısı yapılan açıklamada, Oslo Antlaşması'ndan çekilme ve İsrail'i tanımaktan vazgeçme talebinde bulunuldu.

Kudüs'ün "İsrail'in başkenti" olarak tanınmasının "Filistin halkı ve haklarına karşı savaş ilanı" anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada, Filistin halkı ABD'nin Kudüs'le ilgili kararına karşı güçlerini birleştirmeye davet edildi.

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığı'na, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.