Feltman, KDHC ziyareti konusunda BMGK’ya bilgi verdi

Birlemiş Milletler (BM) Siyasi İşler Genel Sekreter Başyardımcısı Jeffrey Feltman, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerini “yapıcı” olarak nitelendirdi.
Reuters
Dış Haberler
Perşembe, 14 Aralık 2017 23:43

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Başyardımcısı Jeffrey Feltman geçen hafta gerçekleştirdiği KDHC ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. “Kapıyı araladığımızı düşünüyorum” diyen Feltman, “Kuzey Koreliler savaşı önlemenin önemli olduğunu kabul ediyor” dedi.

Bu bağlamda Feltman, görüşmelerin başarısının ve taraflarınca yapılan öneriler de dâhil KDHC'li yetkililerinin ikna edilmesi hususundaki etkilerinin zamanla görüleceğini kaydetti.

Feltman, ziyareti sırasında KDHC Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ve Bakan Yardımcısı Pak Myong Guk ile görüşürken, “Kore yarımadasındaki durumun, bugün dünyadaki barış ve güvenlik açısından en gergin ve ciddi konu olduğu” konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.

Geçen hafta 6 yıl aradan sonra KDHC’yi ilk ziyaret eden BM yetkilisi olan Feltman, ziyareti hakkında Birleşmiş Miller Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) özel olarak bilgilendirdikten sonra gazetecilere açıklamada bulundu.

Bloomberg'de yer alan habere göre, KDHC Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, KDHC Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pak Myong Guk ve diğer yetkililerle 15 saatten uzun süren tartışmalar boyunca ''savaşı nasıl önleyebileceklerini'' ele aldıklarını söyleyen diplomat, KDHC tarafına ''görüşmeler hakkında konuşmaya başlamak ya da bir çeşit bağlantı kurmaya başlamak amacıyla farklı bir yöne gitmek istediklerinin işaretini vermeleri gerektiğini'' söylediğini ifade etti.

''Yanlış hesaplamaları önleme ve çatışma riskini azaltmaya acil ihtiyaç olduğunu belirttiğini'' söyleyen Feltman, görüşmelerde uluslararası toplumun Pyongyang’ın nükleer silah arayışına karşı olduğunu ve barışçı çözüme bağlılığını vurguladığını açıkladı.

Görüşmelerde iletişim kanalları açmanın önemine değindiğini ifade eden Feltman, “Riski azaltmak, niyetleri açığa çıkarmak ve yanlış anlaşılmaları engelleyip herhangi bir krizi yönetmek için ordular arasında kırmızı hat gibi iletişim kanalları” ifadelerini kullandı.

'SANIRIM KAPIYI ARALADIK'

KDHC görevinin şu ana kadar üstlendiği en önemli sorumluluk olduğunu belirten Feltman misyonunu ''yapıcı ve üretken'' olarak niteledi.

Görüşmelerde BM Genel Sektereri Antonio Guterres’in, BMGK’nın ve uluslararası toplumun endişelerini naklettiğini söyleyen Feltman “Bizim argümanlarımızı ciddi şekilde dinlediler ve bizle tartıştılar. Şu aşamada bize herhangi bir söz vermediler. Onların liderliği hakkında söyledilerimizi düşünmek zorundalar. Sanırım kapıyı araladık ve ben tutkulu bir şekilde şimdi bu kapının müzakere edilmiş bir çözüme doğru tamamen açılmasını umuyorum” sözlerini sarf etti.

İki tarafın da görüşmelerde ''Kore Yarımadası’ndaki durumun bugün dünyadaki en gergin ve tehlikeli güvenlik ve barış konusu olduğunda mutabık kaldığını'' açıklayan Feltman KDHC'lilerin bu ziyaretin ''sadece bir başlangıç olduğunu ve diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini'' kabul ettiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, KDHC ile ön şart olmadan görüşebileceklerini söylemiş ve Pyongyang’ın geliştirmeye çok uğraştığı nükleer silahlardan tamamen vazgeçerek müzakere masasına gelmesini beklemenin ''gerçekçi olmadığını'' ifade etmişti.

Tillerson ABD Başkanı Donald Trump’ın da fikrini onayladığını söylemişti. BM ve diğer kurumların yeni görüşmeleri başlatmak için hazır olduğunu ifade eden Feltman’a, Tillerson’ın açıklamaları hakkında görüşü de soruldu.

'MEVCUT GİDİŞATTAN FARKLI BİR YÖNE KAPI AÇMALIYIZ'

BMGK’nın siyasi çözüm olması gerektiği konusunda birleştiğini belirten Feltman, “Bunun Pyongyang’a götürdüğüm mesaj olduğunu vurgulayabilirim. Ancak oraya (siyasi çözüme) mevcut gidişattan farklı bir yöne kapı açarak gitmeliyiz. Kuzey Koreliler savaşı önlemenin önemli olduğunu kabul etti” dedi.

Görüşmede Pyongyang’ın ABD’ye çok fazla odaklandığını söyleyen Feltman ancak kendisi ve ekibinin, Pyongyang ve Washington arasındaki sorun ne olursa olsun KDHC’nin uğraşması gereken daha büyük bir problem olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Feltman bunun da ''uluslararsı toplumun KDHC’nin nükleer programını kabul etmemesi'' olduğunu vurguladı.