Dünyanın en eski bowling kulübü, kadın oyuncuları kabul etmiyor

Dünyanın en eski bowling kulübü, kadın üyelik yasağını kaldırmayı reddettiği için 'eskiye saplantılı olmakla' suçlanıyor.
Dış Haberler
Salı, 22 Ağustos 2017 18:51

İngiltere'nin Derbyshire kentindeki, Chesterfield Bowling Kulübü'nün 1294 yılında kurulduğu iddia ediliyor.

Ancak kulüp, bugünlerde bir dizi problemle karşı karşıya. Eski bir üye, yaşlanan ve gittikçe azalan üye nüfusu nedeniyle, kulübün para kaybettiğini ve kadın üyeleri kabul etmediği takdirde kapanacağını söyledi. 

Kulüp ise tutumunun ayrımcı olduğunu ve mali sıkıntı yaşadıkları iddialarını reddetti, kararın cinsiyet ayrımcılığı ile tanımlanamayacağını, "geleneksel" olduğunu savundu.

Kulübün eski bir üyesi, 20, 30 hatta 40 yıllık üyeleri bulunan kulübün geleneklerinden vazgeçmek istemediğini söyledi. 

"Ben 66 yaşındayım ve en gençlerinden biriyim. Çoğu 70'li ve 80'li yaşlarda, hatta 90 yaşındakiler bile var" diyen kulüp üyesi, kadınları kulübe davet ettiğinde bazı üyelerin korkudan ölme noktasına geldiğini söyledi.

Kulüp ise yayınladığı açıklamada, "geleneksel olarak tek cinsiyetli, küçük ve eski bir üyelere özel yapıda" olduklarını duyurdu.

Kendileri açısından konunun kapanmadığını bildiren kulüp, gelecekte bir oylama sonucunda, kulübün kapılarının kadınlara açılabileceğini bildirdi.

Kulübün kararından rahatsız olan eski üye ise, kadınları da  kabul eden bir başka bowling kulübüne üye oldu ve şöyle dedi: "Kadınlar çok iyi oyuncular. Her seferinde beni yeniyorlar ama aldırmıyorum."