Dünya komünist ve işçi partileri Ekim Devrimi’ni tartışıyor

Aralarında Türkiye'yi temsilen Türkiye Komünist Partisi'nin de bulunduğu çok sayıda dünya komünist ve işçi partisi, 100. yıl dönümünde Ekim Devrimi'ni tartışmak üzere Leningrad'da bir araya geldiler. Toplantının teması “Büyük Ekim Devrimi’nin ve Sovyetler Birliği’nde sosyalist kuruluş deneyiminin günümüz uluslararası komünist ve işçi hareketleri için rolü ve önemi” olarak belirlendi.
Haber Merkezi
Cumartesi, 12 Ağustos 2017 08:45

Ekim Devrimi’nin 100. yıl dönümü nedeniyle devrimin başladığı ve yönetildiği yer olan Leningrad’ta (Petersburg) 10-13 Ağustos tarihleri arasında dünya komünist ve işçi partileri devrimi tartışmak üzere bir araya geldiler. 

Rusya Komünist İşçi Partisi’nin ev sahipliği yaptığı toplantının teması “Büyük Ekim Devrimi’nin ve Sovyetler Birliği’nde sosyalist kuruluş deneyiminin günümüz uluslararası komünist ve işçi hareketleri için rolü ve önemi” olarak belirlenmişti.

TÜRKİYE'Yİ TKP TEMSİL EDİYOR

Yunanistan KP, Suriye KP, Komünist Parti, İtalya, Polonya KP, İspanya Halklarının KP’si, Belarusya Komünist İşçi Partisi gibi 30 partinin bildiri sunduğu toplantıya Donbass İşçiler Cephesi ve Lugansk Halk Cumhuriyeti Komünist İşçiler Örgütü delegeleri de konuşma yaptılar. Toplantıda Türkiye’yi Türkiye Komünist Partisi (TKP) temsil etti.

Toplantının, 13 Ağustos Pazar günü 1917’de devrim için önemli olan Finlandiya Tren İstasyonu, Aurora Zıhlısı, Kışlık Saray gibi mekanların ziyaret edildiği bir politik kent turu ile tamamlanması bekleniyor.