Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali Afrika'yı konuştu

Üçüncü gününü tamamlayan Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde (WFYS) etkinlik ve sunumlar dünya komünist gençlik örgütlerinin katılımıyla devam ediyor. Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 19. Dünya Öğrenci ve Gençlik Festivali’nin üçüncü gününde yoğun ilgiyle karşılanan sunumlar ve etkinlikler gerçekleştirildi. Her gün bir kıtaya ayrılan tartışma programında bugünün teması Afrika’ydı.
Çarşamba, 18 Ekim 2017 13:46

Komünist gençlik örgütlerinin de katıldığı sunum ve tartışmalarda ‘Anti-komünizm ve Komünist Partilere Uygulanan Baskılar’,  ‘Bağımlılığa ve Uyuşturucuya Karşı Mücadele’, ‘Che ve Küba Devrimi’, ‘Yabancı Askeri Üslerin Kapatılması ve Emperyalizme Karşı Mücadele’ başlıklarında sunumlar ve tartışmalar gerçekleştirildi.

'EMPERYALİST GÜÇLERİN FAŞİST YÜKSELİŞİ DESTEKLEMESİ'

Türkiye Komünist Gençliği’nden Ceren Demiröz de gerçekleşen sunumlarda konuşmacı olarak yer aldı. Faşizmin sadece emperyalist güçlerin yabancı müdahaleleriyle açıklanamayacağını; bunun merkezinde emperyalizmin olduğu belirtildi. Emperyalist müdahaleler sonucunda ortaya çıkan göçmen krizinin de faşist hareketlerin yükselişinde bir araç olarak kullanıldığının altı çizildi. Küba, Yunanistan, İtalya ve Hindistan’dan katılımcılar faşizmin sınıfsal karakterine vurgu yaparak sömürü koşulları ortadan kaldırılmadığı sürece faşizme karşı mücadelenin eksik kalacağını belirtti. Etkinlikte Büyük Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında faşist tehditleri yok etmenin tek yolunun sosyalizm için mücadele ile mümkün olacağı söylendi.
 
Festival alanında Filistin bayrağının yer almaması ve festivale hukuksuz bir biçimde dahil olan İsrail delegasyonunun Filistin’i tanımayan tutumu üzerine Filistin ile dayanışma amacıyla bir eylem gerçekleştirildi. Eyleme Lübnan, Ürdün, Türkiye gibi pek çok bölge ülkesi destek verirken, Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) Başkanı Nikolas Papadimitriyu protestoya gelerek Filistin için yarın uluslararası bir forum düzenleneceğini ve Filistin bayrağının da festivalde yerini alacağını belirtti.
Festival 22 Ekim’e kadar devam edecek.