Din otoriteleri üzgün, İtalya'da 'ölüm hakkı' yasası geçti

İtalyan senatosu, yaşama iradesine ilişkin 'Biotestamento' yasa tasarısını 180 evet oyuyla kabul etti.
Perşembe, 14 Aralık 2017 22:12

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni,  Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşama iradesi: Senato’dan medeni bir seçime yeşil ışık yandı. İnsan onuru için ileriye doğru atılmış bir adım” ifadeleriyle, hastaların  ön talebi doğrultusunda ölüm hakkının kabul edildiğini duyurdu.

"Biotestamento" ile hastalar tedavinin belli bir aşamasında, kararlarıyla ilgili iletişim kuramayacak duruma gelmeleri ihtimaline karşı, “hayatın sonundaki hastaya yaklaşımı” önceden belirleyebilecek. Buna göre hastalar, suni beslenmeyi de reddedebilecek.

Ülkede “ötenazi"yi savunan aktivistler ise yasanın büyük tartışmaya neden olan Eluana Englaro’nun 2009 yılındaki ölümünden 8 yıl sonra “nihayet” geçtiğini söyledi. 18 Ocak 1992'de meydana gelen kaza sonucunda komaya giren Englaro’nun babası, 1999 yılında Lecco Mahkemesine başvurarak kızının suni beslenmesine son verilmesini istemişti. Mahkeme, bu talebe olumsuz yanıt vermişti.

Yıllarca ailesinin hukuk mücadelesini sürdürdüğü Englaro'nun 2009 yılında suni beslenmesi kesilerek yaşamına son verilmişti.

Baba Beeping Englaro, “Bir daha, Eluana’nınki gibi trajedi içinde trajedi yaşanmayacak. Bugün, herkesin hak ve özgürlükleri açısından önemli bir gün” dedi.

Birçok siyasi partinin desteklediği yasa tasarısı din otoriteleri tarafından eleştiriliyor.

İtalyan Piskoposlar Konferansı (CEİ) Sağlık Ofisi Direktörü papaz Massimo Angelelli, yasanın “sorumluluklarını azaltarak doktorları, kamu sağlığı merkezlerini koruduğunu ancak acı çeken insanları korumada pek etkili görünmediğini” öne sürdü.