'Çocuk yaşta Amerikan futbolu, davranış bozukluklarını tetikliyor'

Erken yaşta başlanan oynanmaya başlanılan Amerikan futbolunun, davranış ve duygu durumu bozuklukları yaratabileceği öne sürüldü.
Salı, 19 Eylül 2017 20:55

12 yaşından önce Amerikan futbolu oynamanın, davranış ve duygu durumu bozuklukları yaratabileceği öne sürüldü.

Translational Psychiatry dergisinde yayınlanan bir makale, erken yaşta bu spora başlayanlarda ortalama 51 yaşına gelindiğinde depresyon, apati veya diğer davranış bozukluklarının daha fazla görüldüğünü, hafıza ve düşünme becerilerinin ise etkilenmediğini gösterdi.

Çalışma, gençliğin bu spora "maruz kalışının" nöro-davranışsal sorunlara neden olabileceğini öngörüyor.

Öte yandan makalenin yazarları, sporda alınması muhtemel tekrarlayan kafa travmalarının bu tablonun kesin sebebi olup olmadığı konusunda net bir bilgi vermedi. 

Hasarın erken yaşta bu spora başlayanlarda görülme riskinin fazla olduğunu belirten çalışmacılar, 5-14 yaşları arasında, beynin erkeklerde önemli derecede olgunlaştığı dönemde, bu sporun olumsuz etkiler yaratabileceği üzerinde durdu.

Araştırmacılar, genç oyuncuların sezon başına 200'den fazla kafa çarpışması yaşayabileceğini belirttiler ve çocuk yaşta spora başlayan ve ortalama yaşları 51 olan 214 deneğin çoğunluğunda, öğrenme güçlüğü, depresyon için ilaç kullanımı ve psikiyatrik tanı geçmişi olduğunu buldular.

Geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanan bir çalışma, eski Amerikan futbolu oyuncularının yüzde 43'ünün travmatik beyin hasarı bulguları gösterdiğini bildirmişti.