Caferi'den tepki: Moskova Şam'ın müttefiki, bize kimse baskı yapamaz

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, De Mistura'nın Rusya'yı Şam'a baskı yapmaya çağıran açıklamalarına 'Suriye egemen bir devlettir, bize hiç kimse baskı yapamaz' diyerek tepki gösterdi.
Perşembe, 14 Aralık 2017 21:42

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre sürecinin ilerlemesi için Rusya'ya Şam'a baskı yapma çağrısında bulunmasına Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi tepki gösterdi

De Mistura, İsviçre'nin RTS televizyonuna verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Cenevre sürecinin ilerlemesi suretiyle yeni anayasayla yeni seçimlere gidilmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a baskı yapma çağrısında bulundu. Buna tepki gösteren Caferi, Suriye'nin hiç kimsenin baskı yapamayacağı egemen bir devlet, Moskova'nın da Şam'ın müttefiki olduğunu söyledi.

'BİZE HİÇ KİMSE BASKI YAPAMAZ'

Basın mensuplarına yaptığı değerlendirmelerde BM Temsilcisi'nin "yanlış" yaptığını ifade eden Suriyeli diplomat; "Hükümetimiz tam egemenliğe sahiptir, bize hiç kimse baskı yapamaz. Müttefiklerimiz var, dostlarımız var, sahada bizimle birlikte savaşanlar var. Bu yüzden BM Temsilcisi'nin röportajda yanlışlıkla söylemiş olabileceği şey, bizim müttefiklerimizle olan ilişkilerimizin gerçek durumunu yansıtmıyor" dedi.

De Mistura'nın bu açıklamasının arabuluculuğuna gölge düşürdüğünü, bunun tüm BM inisiyatifindeki Cenevre sürecini olumsuz etkileyeceğini belirten Caferi, Soçi'de Suriyeli muhaliflerle olası bir görüşmenin bazı şartlarla yapılabileceğini söyledi.

"Soçi programı, Cenevre ve Astana'dan tamamen farklı. Doğrudan görüşmeler için Riyad-2 Konferansı'nın sonuç bildirgesinin mimarları, onu geri çekmeli. Ayrıca muhalifler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararı doğrultusunda gerçekten temsili bir heyet kurmalı" dedi.

Caferi, Batı'nın yönlendirmesiyle Suudi Arabistan'ın desteklediği muhaliflerin Cenevre VIII müzakerelerine gelmeden önce Riyad-2 Konferansı sonuç bildirgesi yayımlayarak Cenevre sürecine şantaj ve sabotaj yaptıklarını, Cenevre'ye vardıktan sonra da bildirgeyi çekmek yerine destekleyen ek açıklamalarda bulunduklarını dile getirdi. Sözkonusu bildirgede muhalifler, Esad'ın iktidarı bırakması ve geçiş sürecinde yer almaması talebine geri dönüş yapmıştı.

 

 

De Mistura, barış müzakerelerinin ancak BM aracılığıyla Cenevre'de yürütülebileceğine vurgu yaptı.