Brexit sonrası AB'ye ait banka ve ilaç kurumlarını kapma savaşı

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından, Londra’da bulunan banka ve ilaç kurumlarının nereye taşınacağına dair oylama yapıyor.
Dış Haberler
Pazartesi, 20 Kasım 2017 23:30

İngiltere’nin Brexit ile AB’den ayrılmasının birliğe etkileri sürerken, bankacılık ve ilaç kurumlarının binlerce personeliyle nereye gideceği merak ediliyor.

Oylamada, AB bünyesinde bulunan 27 ülke, bankacılık ve ilaç kurumuna ev sahipliği yapmak için yarışıyor.

The Guardian'dan Jeniffer Rankin'in haberine göre diplomatik kaynaklar, bugün bakanlar seviyesinde düzenlenecek AB toplantısı kapsamında yapılacak oylama öncesi, iki kuruma ev sahipliği yapmak isteyen ülkelerin yoğun kulis çalışmasına giriştiğini belirtti.

Ladbrokes şirketi, Londra’dan ayrılacak olan ilaç kurumu için Bratislava ve Milano, bankacılık kurumu için ise Frankfurt ve Viyana şehirlerinin öne çıktığını kaydetti.

Diplomatlar, iki kurum için yapılacak oylamayı, Eurovision yarışmasına benzetti.

Yaklaşık 900 personelin çalıştığı ilaç kurumu için aralarında Barcelona, Amsterdam, Bonn, Bratislava, Helsinki, Milano ve Lille’nin bulunduğu 19 şehir aday olurken, 170 personelin çalıştığı bankacılık kurumu için de aralarında Frankfurt, Paris ve Lüxenburg’un bulunduğu 8 şehir aday oldu.

Dublin, Brüksel, Varşova ve Viyana ise iki kuruma ev sahipliği yapmak için aday oldu.