Bahreyn'deki tek bağımsız gazete kapatıldı

Bahreyn'de muhalefete yönelik siyasi yasaklar sürerken ülkenin tek bağımsız gazetesi olan El-Vasat kapatıldı.
Dış Haberler
Pazartesi, 19 Haziran 2017 13:58

Bahreyn yetkilileri, ülkenin tek bağımsız gazetesi olan El-Vasat süresiz olarak askıya alınması yönünde bir karar çıkardı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Bahreyn'den çıkarılan kararın derhal iptal edilmesini talep etti.

Kararı takiben Bahreyn Bilgi İşleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, El-Vasat gazetesinin ''nifak yarattığı ve Bahreyn'in diğer ülkelerle ilişkilerine zarar verdiği'' gerekçesiyle ''ikinci bir emre kadar'' yayınının durdurulduğu ifade edildi. (*)

Gazeteye yönelik kapatma kararının, gazetede Fas'ın kuzeyindeki el-Hoceima eyaletinde yer alan bir kırsaldaki ayaklanma hakkında görüş içeren 4 ayrı makale yayımlanmasının ardından geldiği belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Doğu bürosu müdür yardımcısı Joe Stork, "Bahreyn'de bir gazete, Fas'taki makamları ya da dünyanın herhangi bir yerindeki makamları yorumlayabilmeli ve eleştirmelidir" dedi.

Stork, ''El-Vasat'ın kapatılması, Bahreyn makamlarının her türlü bağımsız ifade özgürlüğüne karşı olduğuna en iyi örnek'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bahreyn makamlarının ülkenin önde gelen laik muhalif hareketi olan Ulusal Demokratik Hareket Derneği'ne (Wa'ad) 31 Mayıs 2017'de siyasi yasak koyduğu biliniyor.

El-Vasat gazetesi kuruluş tarihi olan 2002'den bu yana Bahreyn makamları tarafından 3 defa kapatıldı.

2011 yılının Nisan ayında makamlar, El-Vasat gazetesini ''sahte haberler yayımladığını'' iddia ederek kapatmıştı.

Bunun sonrasında Bahreyn Cumhuriyet Savcısı El-Vasat gazetesi editörü Mansur El-Cemri ve diğer üç editöre "uydurma haberler yayınlayarak hikayeler ürettikleri" suçlamasında bulundu.

Bahreyn makamları, söz konusu suçlamaya ilişkin ''kamu güvenliğine ve ulusal çıkarlara zarar verebilir'' gerekçesiyle dört editöre para cezası verdi.

El-Cemri, olaydan kısa bir süre sonra istifa etti ve Ağustos 2011'de yeniden mesleğe geri döndü.

Bunun yanı sıra, El-Vasat gazetesi, Ocak 2017'te, ''ulusal birliği tehlikeye atmak ve kamu huzurunu bozmak'' suçlamalarıyla 2 günlük bir yasağa maruz kalmıştı. Söz konusu uygulama, gazetede Bahreyn'in A'ali kentindeki protescular ve polis arasındaki çatışmaları konu alan bir yazı yayımlanmasının ardından yürürlüğe konulmuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Bahreyn'in 2002 tarihli ve 47 sayılı kararnamenin 28. maddesini ihlal ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, devlet makamlarına yönelik barışçıl eleştirilerin önemini vurgulayarak, ''Bir makale yüzünden bir gazeteyi yasaklamak veya kapatmak gerekmiyor'' ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.

El-Vasat'ın kapatılması neticesinde sayıları 160 ila 180 arasında değişen çalışanın işsiz kalacağı belirtiliyor.


(*) http://bna.bh/portal/news/788832