Avusturya'da sağ koalisyon hükümeti kuruluyor

Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) arasında iki aydan beri yürütülmekte olan koalisyon pazarlıklarda anlaşma sağlandığı bildirildi.
Tevfik Taş
Cumartesi, 16 Aralık 2017 10:32

15 Ekim'de sandık başına giden Avusturya'da yeni hükümetin kurulması konusunda anlaşma sağlandı. Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) arasında iki aydan beri yürütülmekte olan koalisyon  pazarlıklarda anlaşma sağlandığı bildirildi.

Der Standard gazetesinin haberine göre, 31 yaşındaki ÖVP lideri Sebastian Kurz, Avrupa'nın en genç başbakanı ünvanını alıyor.  Başbakan yardımcılığına faşist FPÖ'nün Genel Başkanı Heinz Christian Strache'nin getirileceği açıklanan görüşmelerde, dışişleri, içişleri ve savunma bakanlığı gibi beş bakanlığın sözü geçen partiden olacağına karar verildi.

Koalisyon pazarlıklarında anlaşmaya varan yeni hükümetin Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'den hükümeti kurma yetkisi alacağı bildirildi.

SAĞ PARTİLER "SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ" SÖYLEMİNİ KULLANDI

"Sistem değişikliğİ" söylemini kullanan ÖVP ile "Avusturya için yapısal yenilenme" sloganını dillendiren FPÖ sığınmacı karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve AB politikaları ile sürtüşmeli çıkışları ile tanınıyor.

15 Ekim seçimlerinde ÖVP yüzde 31,5 oy oranına ulaşmışken, FPÖ çok küçük bir farkla yüzde 26 ile sosyal demokrat SPÖ'nün gerisine düşmüştü.

15 Ekim öncesinde ÖVP ile koalisyon ortağı olan SPÖ, erken seçim sonrasında yüzde 26,9'a gerileyen oy oranı ile muhalefete çekilme kararı almıştı.