Amerika kıtasında Venezuela’ya tecrit girişimi

Amerika kıtası ülkeleri dışişleri bakanları, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu Lima zirvesine çağırmadı.
soL HD
Çarşamba, 14 Şubat 2018 14:52

Amerikan kıtasındaki Venezuela karşıtı dışişleri bakanları, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Nisan ayında Peru'nun başkenti Lima’da düzenlenecek olan zirveye davet edilmesini engellemeye karar verdi. 

Daveti geri çekme nedeni olarak ülkede devam eden siyasi ve ekonomik krize rağmen Venezuela'nın erken seçim tarihi belirlemesi gösterildi.

Lima'da yapılan açıklamada, Peru Dışişleri Bakanı Lucia Cayetana Aljovin, “​Siyasi mahkumların olduğu, liderleri keyfi ​biçimde gözaltına alın​an ya da seçim dışında bırakıl​an siyasi partilerin tam katılımının sağlanmadığı, ​iktidarın ​kontrol ettiği bir seçim kuruluyla, yurtdışında yaşayan milyonlarca Venezuelalının oy kullanamadığı, hiçbir meşruluğu ve yetkisi olmayan, varlığını ve aldığı kararları bilmediğimiz bir kurucu meclisin düzenlediği seçimler, adil ve özgür olamaz” dedi.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Haloguin'se, Kolombiya’nın Venezuela'ya askeri müdahale hazırladığı yönündeki görüşleri reddettiğini açıkladığı konuşmasında "Kolombiya’da bizi meşgul etmeye yetecek kadar problemimiz var" ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 22 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olacağını geçen hafta açıklamıştı.

TILLERSON’IN ZİYARETİ ETKİLİ OLDU

Maduro’nun zirveye davet edilmemesinin ardında, Tillerson’un 1-7 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Latin Amerika ziyaretlerinde yaptığı konuşmaların olduğu belirtiliyor.

Peru, Kolombiya, Meksika, Arjantin ve Jamaika'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkelerin devlet başkanlarıyla tek tek görüşmüş, görüşmelerde ana gündem maddesi Venezuela olmuştu. Tillerson, ziyareti öncesinde yaptığı bir konuşmada “Venezuela’da askeri darbe olabilir” ifadelerini kullanmış ve Maduro yönetimini tehdit etmişti.