Almanya'nın üçüncü büyük partisinin genel başkanının dokunulmazlığı kaldırıldı

Almanya'nın üçüncü büyük partisi AfD'nin Genel Başkanı Frauke Petry'in dokunulmazlığı bugün itibariyle kalktı.
Frauke Petry
Dış Haberler
Salı, 29 Ağustos 2017 18:12

Şovenist Almanya İçin Seçenek Partisi (AfD) Genel Başkanı Frauke Petry'in dokunulmazlığı bugün itibariyle kalktı.

Saksonya Eyalet Parlementosu Dokunulmazlıklar Komisyonu'nun oybirliğiyle tavsiye karar olarak aldığı dokunulmazlık kararı için verilen itiraz süresi doldu ve Petry hakkında savcılık tarafından başlatılan soruşturma önünde engel kalmadı.

Neues Deutschland gazetesinin aktardığına göre, Sol Parti milletvekili Andre Schollbach  AfD şefi Petry hakkında ''yalan yere yemin etme'' suçlaması ile Dresden Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, ancak parlamentonun dokunulmazlık kararı için verilen süresinin beklenmesi gerekmişti. Eyalet Parlementosu'nun dokunulmazlık kararı için verilen süre, bugün itibariyle doldu.

SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNDE ETKİLİ OLABİLİR

Sözü geçen ''yalan yere yemin etme'' suçlaması, 2015 Eyalet Parlamentosu seçimleri öncesinde AfD'ye yapılan mali yardımlar konusunda genel başkan Frauky Petry'in yalan beyanda bulunması ile ortaya çıkmıştı.

Son yapılan eyalet seçimlerinde üçüncü parti konumuna ulaşan sığınmacı ve yabancı düşmanı AfD'nin genel başkanının dokunulmazlığının düşmesi yeni gelişmelere yol açabilir.

4 Eylül genel seçimleri öncesinde ortaya çıkan bu durumun seçim sonuçları üzerinde bekenmedik etkiye yol açabileceği belirtiliyor.