Almanya'dan ABD'nin Huawei yaptırımlarına karşı açıklama

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 'sadece belli bir ülkeden olduğu için bir firmayı dışlamanın' doğru olmadığını söyleyerek, Çinli Huawei'ye karşı uygulanan ABD yaptırımlarını desteklemeyeceklerini söyledi.
Çarşamba, 20 Mart 2019 16:52

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, ABD'nin Çinli teknoloji devi Huwei'ye yönelik baskılarına destek olmayacakları yönünde açıklamada bulundu.

Berlin'de düzenlenen ‘Küresel Çözümler Zirvesi'nde Bloomberg News başeditörü John Micklethwait'e konuşan Merkel, "İnanmadığım iki şey var. Birincisi, oldukça hassas güvenlik sorunlarını kamuya açık bir şekilde tartışmak. İkincisi, sadece belli bir ülkeden olduğu için bir firmayı dışlamak" dedi.

'HERKESE ŞANS VERİLMELİ'

Merkel, pek çok ülkenin Huawei teknolojisini kullandığını da hatırlattı. Almanya Şansölyesi, buna karşın Almanya'nın "naif olmaması" gerektiğini belirterek, Çin'in telekomünikasyon yasalarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel, Huawei konusunda "Avrupa'nın ortak bir çözümde uzlaşmasının" daha arzu edilen bir durum olacağını söyledi.

ABD, MÜTTEFİKLERE BASKI YAPIYOR

ABD, Huawei'yi casuslukla suçluyor. Diğer ülkelere de Huawei'nin ürün ve servislerini kullanmamaları konusunda baskı yapan ABD, Çinli şirketten yardım alması halinde Almanya ile istihbarat paylaşımına sınırlama getireceğini açıklamıştı.

Almanya ve ABD arasında diplomatik gerilime neden olan 5G lisans ihalesi için süreç dün Mainz kentinde başladı. İhalenin yaklaşık 6 milyar Euro'yla sonuçlanması bekleniyor.