Almanya’da İncirlik önergesi NATO Zirvesi sonrasına kaldı

Alman parlamentosu, İncirlik Üssü ile ilgili önergeyi gerilimi artırmamak için NATO Zirvesi sonrasına erteledi.
Cuma, 19 Mayıs 2017 11:08

Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik Üssü’nde konuşlandırılan Alman askerlerini ziyaret etme izni vermemesi Federal Meclis’in özel oturumunda ele alındı. Muhalafet partileri Yeşiller ve Sol Parti’nin, üsteki askerlerin ve Tornado uçaklarının derhal geri çekilmesi için verdiği ortak önergenin, koalisyon partilerinin meclisteki çoğunluğu ile ilgili komisyonlara havale edilmesine karar verildi.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre önergede, "Alman ordusu bir parlamento ordusudur ve parlamenter kontrol her an mümkün olmak zorundadır. Alman ordusu o nedenle derhal İncirlik Üssü'nden çekilmelidir" denilerek, Federal Parlamento Savunma Komisyonu üyesi milletvekillerinin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesine tepki olarak Almanya’nın İncirlik’deki angajmanını vakit kaybetmeden sona erdirmesi istenmişti.

Önergeyi gerekçelendiren Yeşiller Partisi’nden Claudia Roth, Alman parlamenterlerin askerlerinin dış ülkelerdeki misyonlarına ilişkin kişisel olarak yerinde bilgi edinmeleri hakları olduğunu ve Türkiye’nin aldığı tavrın bunu engellediğini öne sürdü. Birlik Partileri (CDU/CDU) adına söz alan Roderich Kiesewetter ise, Alman askerlerinin derhal İncirlik’ten çekilmesinin Almanya’nın çıkarlarına ters düşeceğini ve ülkeyi Türkiye ile karşı karşıya bırakacağını savunarak, sorunun NATO kapsamında ele alınmasından yana olduklarını duyurdu.

Başbakanlığa yakın kaynaklardan sızan haberlerde de, Angela Merkel’in 24-25 Mayıs'ta Brüksel'de yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesinde gerilimi daha da artırmamak için konunun oylanmadan ilgili komisyonlara havale edilmesinden yana olduğu ve krizin çözümünü zirvede gündeme taşıyacağı öne sürüldü.

Konuyla ilgili Berlin’deki haberlere göre, resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde ABD’den Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik’te bulunan askerleri ziyaret izni vermesi konusunda devreye girmesini istedi.

Gabriel, Türkiye’nin İncirlik ziyaretine izin vermemesini eleştirmiş ve "Ben sadece Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman parlamentosu hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye'de bırakamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Gabriel’in ABD’deki görüşmelerinde, Türkiye ile yaşanan anlaşmazlığın, NATO'nun Türkiye'deki AWACS misyonunu da etkileyeceğini ve Konya’daki Alman AWACS uçaklarının da geri çekilmesinin gündeme gelebileceğini kaydettiği öğrenildi. Berlin’deki siyasi yorumcular, yaşanan son krizinden sonra Almanya’nın İncirlik’ten çekilmekten başka alternatifi kalmadığını savunuyorlar.

15 Temmuz darbe girişimine karışan iki Türk generalin Pazartesi Almanya’ya kaçarak, iltica talebinde bulunduğu şeklindeki haberler konusunda Alman yetkililer şimdiye dek bir resmi açıklama yapmadı.

Alman basınında çıkan haberlerde, iki generalin Türkiye’den uçakla Frankfurt’a geldikleri ve havalimanında iltica talebi yaptıkları, daha sonra kent yakınında bulunan Giessen sığınmacı kampına götürüldükleri iddia edilmişti.

Konuyla ilgili haberlerde, iki generalin yanısıra biri kadın toplam üç kişinin de Almanya’dan sığınma talep ettiğini öne sürülmüştü.

Daha önce Almanya'nın bazı Türk subayların sığınma taleplerini kabul etmesine, Ankara yönetimi tepki göstermiş, hatta Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü'ne alınmamasının, bu iltica talepleriyle bağlantılı olduğu yönünde iddialar da ortaya atılmıştı.