Almanya, Çin, Fransa, İngiltere ve AB'den ortak açıklama: İran'la ticaret sürecek

Avrupa Birliği ve İran, Birleşmiş Milletler'de yapılan görüşmelerle ABD yaptırımlarının aşılması için bir formül üzerinde uzlaştı. AB ve İran yeni bir ödeme kanalı oluşturacak.
Dış Haberler
Salı, 25 Eylül 2018 11:55

Avrupa Birliği ve İran, New York'ta Birleşmiş Milletler'de gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerle ABD yaptırımlarının aşılması konusunda anlaştı.

Almanya, Çin, Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliği yetkilileri tarafından yapılan ortak açıklamada, yeni ödeme kanallarıyla İran'la ticaretin sürdürüleceği söylendi.

Böylece İran'ın ithalatını ve ihracatını sürdürebileceği belirtiliyor. Ortak açıklamada şirketlerin İran'la "meşru olarak iş yapmaya devam edebileceği" belirtildi.

AB ŞİRKETLERİ İRAN'DAN ÇEKİLMİŞTİ

Kasım'da devreye girecek yaptırımları aşacak kanalların nasıl oluşturulacağına dair detaylar açıklanmazken, pek çok Avrupa Birliği şirketi İran'dan çekildi.

ABD Başkanı Donald Trump, müttefiklerine İran'dan petrol almama çağrısı yapmış, çok uluslu şirketlerin İran'dan ayrılmasını talep etmişti.

'ULUSLARARASI ÇIKARLAR ANLAŞMANIN KORUNMASINI GEREKTİRİYOR'

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, teknik detaylar üzerinde çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, "yasal bir yapı" oluşturacaklarını söyledi.

Mogherini, "uluslararası çıkarların" İran'ın nükleersizleşmesini sağlayan anlaşmanın korunmasını gerektirdiğini ifade ederek, Avrupa Birliği'nin İran'ın nükleer silah edinmesini engellemekte başarılı olduğunu belirtti.

Ortak açıklama, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na yapacağı konuşmalardan önce geldi.