Alman medyasından 'Alman Türklere' ağır suçlamalar

Alman medyası, şaibeli referandumun ardından Almanya'da yaşayan "Erdoğan yanlısı Türkler"e saldırmaya başladı.
Dış Haberler
Salı, 18 Nisan 2017 12:36

Almanya’daki ana akım medya, hile tartışmaları giderek büyüyen Türk referandumundan çıkan Erdoğan darbesine yönelik saldırılarında mızrağın ucunu “Almanya Türklerine” çevirdi.

Alman medyasının amiral gemisi sayılan Bild gazetesi, internet sitesinde de sürdürdüğü tepkili değerlendirmelerinde bu ülkede yaşayan ve Erdoğan’ın tartışmalı zaferine destek veren Türk seçmenleri “despot yanlılığı” ile suçladı.

Türk seçmenlerin Almanya’daki demokrasinin nimetlerinden yararlandığını, ama Türkiye’de rahatça “bir despot için oy kullandığını” belirten gazete, manşetten “Alman Türkler Erdoğan’ın zaferine yardımcı oldu” diye yazdı.

Paskalya tatili nedeniyle bugün ilk kez yeniden yayımlanan tüm Alman gazetelerinin manşetlerinde, hileli referandum tartışmaları ve “despot Erdoğan’ın seçimi” yer aldı.

Medyada, özellikle Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli toplumun “Erdoğan destekçiliği” ağır suçlamalara konu oldu.

Referandum süreci ve seçmen eğilimlerinin, Türkiye’dekinden çok daha sağda ve Erdoğan yanlısı bir görüntü verdiğini hatırlatan medyadaki ana eğilime göre, bu gelişme Almanya’daki toplumsal barışın tehlikeye düştüğünü ileri süren çevrelerin, özellikle de AfD (Almanya için Alternatif) gibi son anketlerde yine üçüncü parti konumuna yükselen sağ popülizmin ekmeğine yağ sürebilecek bir potansiyel içeriyor.

Alman medyasından gazete manşetleri şöyle: