ABD'den SDG'ye 120 TIR ağır silah ve zırhlı araç yardımı

ABD, Rakka operasyonu kapsamında YPG'nin de içerisinde yer aldığı SDG'ye yeni zırhlı araçlar ve ağır silahlar gönderdi.
Salı, 19 Eylül 2017 14:56

ABD, YPG'nin ana unsurunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne ağır silah ve zırhlı araç yardımını sürdürüyor.

Sputnik'in haberine göre SDG'den bir yetkili ABD'nin kendilerine gönderdikleri silah ve zırhlı araçların bu sabah ulaştığını belirterek,"ABD, Rakka operasyonu kapsamında bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. Geçen hafta ise Deyrezzor operasyonu için göndermişti. Bugün bize ulaşan silahlar içerisinde ısı güdümlü füzeler, otomatik makineli tüfekler, doçkalar, dürbünler ve havan topları var. Silahlar ve zırhlı araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısı'ndan Rojava'ya sokuldu. Oradan da tırlarla Rakka'nın doğusu ve güneyindeki SDG mevzilerinin yakınlarına bırakıldı. Silahlar ve zırhlı araçlar 120 TIRla geldi" dedi.

'RAKKA OPERASYONU'NDA SONA YAKLAŞILIYOR'

"Daha fazla ağır silaha ihtiyaçları olduğunu" söyleyen SDG yetkilisi "Rakka operasyonunda sona yaklaşılıyor. Bir ayı sürmez kentin tamamı özgürleştirilir. Ancak Rakka operasyonu bitse de bu IŞİD bitecek anlamına gelmiyor. Rakka'dan sonra Suriye'de IŞİD nerede varsa oraya operasyon yapacağız. Yeni yapılacak operasyonlar için daha çok ağır silaha ihtiyacımız var" dedi.

ABD, şimdiye kadar SDG'ye 1600 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara, YPG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.